Teknoloji gelişiyor, gıda endüstrisi ve hizmet sektörü de dönüşüyor. Restoranların geleceğine yakından bakalım.

Düşünün: En sevdiğiniz restoranın önünden geçiyorsunuz. Elektrikli kaykay üzerinde, robot bir garson sizi görüyor ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde kim olduğunuzu, daha önce ne yediğinizi, örneğin, eti nasıl sevdiğinizi, içeceğinize buz atılıp atılmaması gerektiğini biliyor. Bir yandan sizinle ilgilenirken, bir yandan da kablosuz iletişim teknolojileri aracılığıyla şeflere haber vermiş; etiniz ızgaraya atılmış, içeceğiniz hazırlanıyor. Yemeğinizi yerken bir haber geliyor: acilen gitmeniz lâzım. Ama henüz yemeğiniz de bitmedi. Robot garsonlardan rica ediyorsunuz ve hemen sizin için bir uzaktan kumandalı hava aracı kalkıyor ve yemeğiniz paketlenmiş hâlde verdiğiniz adrese teslim edilmek üzere yola çıkıyor.

Henüz bu kadar gelişmiş olmasa da dünya üzerindeki bazı restoranlarda, teknolojinin de işin içine dâhil olduğu iş modelleri mevcut.

Örneğin, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Mountain View isimli şehirde faaliyet gösteren Zuma Pizza, pizzanın fırına girmeye hazırlanması işini bir robota emanet etmiş. Ayrıca Momentum Machines isimli firmanın ürettiği bir robot, saatte 400 hamburger hazırlayabiliyor. Şirketin hesaplarına göre bu da bir işletme için yıllık 135,000 $ tasarrufa denk geliyor.

Kaliforniya’daki Harney Sushi ise, ziyaretçi deneyimini önemseyen ve teknolojinin olanaklarından yararlanan bir sistem geliştirmiş. Suşiler üzerine yerleştirdikleri su bazlı mürekkeple oluşturulmuş karekodlar aracılığıyla, balıkların nerede yakalandığına, okyanuslardaki tahminî stok durumlarına erişebiliyorlar.

Dodo Pizza isimli bir pizza restoranı ise insansız hava araçlarıyla evlere servisi başlatan firmalardan biri.

İngiltere’de bulunan Inamo’da müşteriler, siparişlerini interaktif masalar aracılığıyla verebiliyor. Dokunmatik özellikli bu masalarda, yemeklerini yerken yayınları takip edebiliyor, oyun oynayabiliyor.

Yukarıdaki gelişmelere bakarak şunu söylemek mümkün: Robotik, elektronik, yapay zekâ gibi alanlardaki gelişmeler, gıda ve hizmet sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Bu dönüşümlere ayak uydurabilen ve ziyaretçilerinin eşsiz deneyimler yaşamaları için uğraşan işletmelerin geleceği parlak gibi gözüküyor.

Yorum yap!

İlgili İçerikler