Bu yazımızda içinde mutfak olan filmleri listelemiştik. “Kurmaca filmler izlemek de güzel, ama ben daha gerçek hikâyeler öğrenmek istiyorum!” diyenler için, ünlü şefleri ve yemek kültürlerini tanıyabileceğiniz 5 belgeseli listeledik.

Gündelik koşuşturmada yemek yapmak için çok fırsatınız olmuyor; bu da sizi biraz üşengeçliğe sevk ediyorsa, usta şeflerin neler yaptığını görmek, hevesinizi artırabilir. Mutfakta harikalar yaratmak zor, kabul; ama bir yerden başlamak lâzım, değil mi?

Göz zevkinize hitap edecek etkileyici yemekleri tanıyabileceğiniz, kişisel mutfak serüveninize ilham olacak usta şefleri tanıyabileceğiniz belgesel listemize başlıyoruz.

1) Chef’s Table

Şu ana dek altışar bölümden oluşan ve dört sezon yayınlanmış olan belgesel serisi Chef’s Table, her bölümünde farklı bir aşçının hikâyesine yer veriyor. Ee tabii, başka bir şef demek, başka bir yemek anlayışı, başka bir sunum biçimi, başka bir kültür de demek. Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, birçok farklı bölgeden şefi konuk eden Chef’s Table’ın beşinci ve altıncı sezonları da yolda. Hatta şöyle güzel bir haber de var: Chef’s Table’ın beşinci sezonuna bir Türk şef, Musa Dağdeviren de konuk oluyor!

2) Cooked

Birer saatlik dört bölümden oluşan ilk sezonu yayımlanan Cooked’un bölümleri isimlerini dört elementten alıyor: Ateş, Su, Hava, Toprak. Daha çok mutfak kültürüne odaklanan bu yapımda rehberliği Michael Pollan isimli yemek yazarı üstlenirken; mutfak kültürünün insanlık tarihindeki konumuna, yeme-içme alışkanlıklarının değişimine, pişirme tekniklerinin keşfiyle dönüşen kültüre değiniliyor.

3) The Mind of  a Chef

Yakın zamanda yaşama veda eden usta şef ve anlatıcı Anthony Bourdain’i izlediğimiz bu belgesel serisi, beş sezondan oluşuyor. 25’er dakikalık bölümlerde Anthony Bourdain, dünyaca ünlü şeflerin yaratıcı süreçlerini keşfediyor ve nelerden ilham aldıklarını tespit etmeye çalışıyor.

4) Matter of Taste: Serving Up Paul Leibrandt

Türkçeye “Bir Tat Meselesi” olarak çevrilen bu belgesel film, henüz 24 yaşındayken 3 Michelin yıldızı almayı başarmış Paul Leibrandt’ın hayatına odaklanıyor. Şef olmanın gerektirdiği zorlukları, mutfağın ağır stresli ortamını, uzun çalışma saatlerini, öfke patlamalarını izleyebileceğiniz gerçek bir hikâye arıyorsanız, bu film tam size göre.

5) Jiro Dreams of Sushi

Tokyo’nun en ünlü suşi restoranlarından biri sahibi olan Jiro Ono’nun yaşamına odaklanan bu belgesel, yaşama dair büyük ipuçları taşıyor. Ono’nun Tokyo’da yer alan 10 masalık restoranının neden bu kadar ünlü olduğunu, yapılan işle kurulan duygusal bağın, başarıyı nasıl beraberinde getirdiğini anlatan, keyifli bir yapım.

Yorum yap!

İlgili İçerikler