bilimsel

Bilimsel ve sanatsal çalışmalarıyla dünya tarihinde önemli izler bırakmış insanların en sevdiği yemekleri merak ediyor musunuz?

Biz onları fizik formülleri, iz bırakan filmleri, güçlü besteleriyle tanıyoruz. Tabii her insanın olduğu gibi, ünlü tarihsel figürlerin de çok sevdiği bazı yemekler vardı. Dünya tarihinde iz bırakmış isimlerin sevdiği yemeklere yakından bakalım.

Albert Einstein

1940’lı yılların entelektüel dünyasının önemli isimlerinin en çok sevdiği yemek genel olarak et olsa da Albert Einstein’da durum biraz farklıydı. Fizikte açtığı çığırla bugünün mühendislik anlayışına ve pozitif bilimlere, bir diğer deyişle dünya kavrayışımıza katkıları yadsınamayacak büyüklükte olan ünlü fizikçi Albert Einstein, et yemeyi ahlâki bir mesele olarak görüyor ve daha çok vejetaryen bir beslenme tercih ediyordu. Einstein’ın en sevdiği yemek ise, makarnaydı. Spaghetti ve fettucini alfredo, en sevdiği makarna çeşitleri arasında yer alıyordu.

İlgili İçerik:  Yeni yılda şık sofralar: Sofra dekorasyonu önerileri

Ludwig van Beethoven

Klasik Batı müziğinin en önemli temsilcilerinden Alman besteci Beethoven’ın ömrü, çoğunlukla maddi sıkıntılar çekerek geçti. O da kendini çorba içmeye öyle alıştırdı ki bir çorba gurmesi olup çıktı. Öyle ki Beethoven, insanları da çorba yapabilenler ve yapamayanlar olarak değerlendiriyordu. “Yalnızca kalbi temiz, saf olanlar iyi bir çorba yapabilir.” dediği bilinen ünlü bestecinin bir diğer favorisi de Mac & Cheese idi. Beethoven da makarnayı en az bizim kadar seviyormuş!

Charlie Chaplin

Mizahı eleştirel bir güçle kullanan ve pandomimiyle dünya tarihinde önemli bir iz bırakan Charlie Chaplin’in sevdiği yemekle ilgili tarihi kayıtlar, Chaplin’in kalın, etli kuzu yahnilere bayıldığını gösteriyor. Öte yandan, köri baharatı da usta komedyenin favorilerinden.

İlgili İçerik:  Kendin Yap: Plastik Sarkıt

Alfred Hitchcock

Sinema tarihinde kendine has bir yer edinmiş, karanlık, ürkütücü suç ve gizem filmlerinin unutulmaz yönetmeni Alfred Hitchcock, belki de mesleğinin bir getirisi olarak, yemek konusunda çok kolay tatmin olmazdı. Ama Hitchcock’un hiçbir zaman vazgeçemediği favori yiyeceğinin jambonlu, soğanlı, yumurtalı ve sütlü bir harçla doldurulmuş turtalar olduğu da söyleniyor.

Yeri gelmişken hatırlatalım: Yerli ve yabancı ünlü isimlerin hatıralarını andığımız, yemekle bağlarını anlattığımız ve onlara dair hikâyeler paylaştığımız programımız Hatıra Mutfağı’nı takip ediyor musunuz?

Yorum yap!