Milyonlarca insanın inandığı 3 dakikalık bir haber, BBC’yi, 1 Nisan Şaka Günü’nün önemli simgelerinden biri hâline getirdi.

Birleşik Krallık’ın devlet kanalı BBC, 1957 yılında, Panorama isimli programında üç dakikalık bir haber yayınladı. Haber İsviçre’nin Ticino kentinde geçiyordu. Habere göre, İsviçreli bir aile, spaghetti ağaçlarından makarna hasadı yapıyordu.

BBC’nin önemli habercilerinden Richard Dimbleby tarafından sunulan haberde, ilkbaharın gelişiyle İsviçreli bir aile, spaghetti ağaçlarından makarna topluyordu. O zamanlar İngiltere mutfağında yeni sayılan spaghettilerin görüntüleri geçerken Dimbleby, her spaghettinin aynı uzunlukta olmasını tarımsal ıslah çalışmaları üzerinden anlatıyordu.

İlgili İçerik:  Yeni yılda şık sofralar: Sofra dekorasyonu önerileri

Televizyon tarihinin en eğlenceli olaylarından biri olan şakayla ilgili bazı gerçekleri maddeledik.

  • Spaghetti şakası, televizyonda yayınlanan ilk 1 Nisan şakası oldu.
  • Haberin bu kadar etkileyici olmasının iki ana sebebi vardı: İlki, sunucu Dimbleby, Kraliçe II. Elizabeth ve birçok televizyon otoritesi tarafından kabul görüyordu. İkincisi ise, İngiltere mutfağının spaghetti lezzetine henüz uzak olması ve bu lezzetin egzotik olarak görülmesiydi.
  • Haberin fikri, programın kameramanı Charles de Jaeger tarafından önerilmişti.
  • Kameraman Jaeger, bu haberin filmi karşılığında 100 sterlin almıştı.
  • Haber televizyon tarihinde öyle bir yer edindi ki, 10 yıl sonra Avustralya’da yayın yapan başka bir kanal, Sicilyalı göçmenler tarafından Viktorya’da yetiştirilen fakat “spag solucanı” tehdidi altındaki spaghettilerden bahsetti.
  • Amerika merkezli CNN kanalı, bu haberi “saygın bir kurumun imza attığı en büyük aldatmaca” olarak tanımladı.
  • BBC, bu şakadan ilhamla başka komik haberler üzerine de çalıştı. 1980 yılında, İngiltere’nin simgesi olan Big Ben saatinin dijital hâle geldiğini anlattığı başka bir şaka haber daha yaptı.
Yorum yap!