İnsanların %68’i, konu mutfak olduğunda depolama kapasitesine önem veriyor. Bu ve bunun gibi 9 ilginç bilgi, bu yazımızda.

Mutfakların kullanım alışkanlıkları kişiden kişiye farklılık gösterse de, bazı tercihler aynı kalabiliyor. Ya da bazı gıdaların ilginç özellikleri olabiliyor. Bu yazımızda, mutfağa ve gıdalara ilişkin 9 ilginç gerçeği derledik.

1- Teknoloji

İngiltere ve İrlanda’daki evlerin %22’sinde, mutfakta televizyon olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca ülke genelindeki evlerin %12’sinde, mutfaklarda müzik sistemi yer alıyor. Ayrıca, Quooker markalı kaynar su muslukları ise, 100 evden 18’inde bulunuyor.

2- Organizasyon

İnsanların %68’i, bir mutfağı iyi bir mutfak kılan en önemli özelliğin depolama kapasitesi olduğunu düşünüyor. 100 insandan 34’ü kiler kullanırken, %63 oranında insan, organize bir mutfak için çekmecelere olmazsa olmaz gözüyle bakıyor.

İlgili İçerik:  Yemek Kültürüne Dair 9 Şaşırtıcı Gerçek

3- Masalar

Çağdaş dekorasyon trendleri, açık mutfak fikrini iyice yaygınlaştırdı. Böyle olunca, mutfak, yaşam alanının bir parçası hâline geldi. Türk kültüründe de önemli bir yere sahip olan mutfak masaları, bu yeni dekorasyon anlayışıyla daha da önem kazanmış oldu. İstatistikler, 100 evden 42’sinde mutfak masası olduğunu gösteriyor.

4- Aydınlatma

Aydınlatma konusunda tavan lambaları hâlâ baskın gözükse de yeni tarzla döşenmiş mutfaklarda spot ışıklar da yüksek oranda kullanılıyor. Ev sahiplerinin %68’i, tezgâh üstlerini ve asma tavanları spot ışıklarla aydınlatmayı seçiyor.

5- Yaşam

Yapılan araştırmalar, bir insanın, yaşamının yaklaşık %12’sini mutfakta geçirdiğini gösteriyor. Bu kaba bir hesaplamayla ortalama 2,8 saate denk geliyor. Hâl böyle olunca, mutfak konforu da öne çıkıyor.

İlgili İçerik:  Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

6- Sıradışı Bir Fobi

Yoğun ve besleyici yapısıyla az miktarda olmak koşuluyla diyetlerde de yer verilebilen yer fıstığı ezmesi, bazıları için önemli bir korku sebebi. Arakibutirofobi olarak adlandırılan fobi, fıstık ezmesinin damağa yapışmasından korkmak durumunu tanımlıyor.

7- Salatalık

Salatalık, sebzeler ve meyveler içerisinde nemlendirici özelliğiyle öne çıkıyor. Çünkü bir salatalığın %96’sı, sudan oluşuyor!

8- Elma

Dünya üzerinde 7,500 farklı çeşitte elma olduğu biliniyor. Ve hesap yapıldığında, her gün yeni bir çeşit denemenin 20 yıl alacağı sonucuna ulaşılıyor.

Yorum yap!

İlgili İçerikler