Kolay hasta olmamak, gündelik düzenin aksamamasının yanı sıra uzun vadede de sağlık açısından avantaj sağlar. Peki, bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık sistemini kısaca “vücudu hastalıklara karşı koruyan sistem” olarak tanımlamak mümkündür. Bütünsel bir organizma olarak insan vücudu da diğer tüm canlılarda olduğu gibi, kendinden olmayan, kendisine yabancı olan öğelere karşı bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Bu savunma mekanizması, çok benzer özelliklere sahip maddeleri bile birbirinden ayırabilecek hassasiyete sahiptir ki bu, hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Vücuda yabancı olan ve zarar verme potansiyeli bulunan maddeler, bağışıklık sisteminin öğeleri tarafından tespit edilir ve zararsız hâle getirilir.

Kolay kolay hasta olmayan insanlardan olmak istiyorsanız, beslenme ve yaşam alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Uyku

Hızlı kent yaşantısı ve olağandışı yoğunluklarla karşı karşıya kalınca en kolay ödün verdiğimiz yaşamsal ihtiyacımız, ne yazık ki uyku oluyor. Oysa sağlıklı bir uyku düzeni, vücudun, dolayısıyla bağışıklık sisteminin dinlenmesi ve kendini yenilemesi için uygun ortamı sağlıyor.

Su

Doğanın bize verdiği en güzel varlıklardan biri olan ve yaşamsal olarak daima ihtiyaç duyduğumuz su da bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemli. Su, hücrelerin iletişim kurmasından üre gibi zararlı maddelerin vücuttan atılmasına kadar birçok konuda, metabolizma için oldukça gerekli bir öğedir.

İşlenmemiş, Çiğ Gıdalar

Pişirme işlemi gıdaların besin değerlerinde değişikliklere yol açar. Çiğ gıdalar, besin değerlerinin ve enzimlerin yüzde yüzünü koruduğu ve bu doğallıktaki ürünler vücut için faydalı vitamin ve mineraller barındırdığı için bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da önemlidir. İçeriğini tam olarak bilemediğimiz işlenmiş paketli gıdaların bağışıklık sisteminin zararlı olarak algılayabileceği çeşitli maddeler barındırma potansiyeli daha yüksektir. Öte yandan, çiğ besinleri tüketirken, temiz olduklarından emin olmak gerekir.

Stresten Uzak Yaşam

Bağışıklık sistemini güçlendirme ve daha iyi bir yaşama kavuşma zincirinin belki de son halkası, stresten mümkün olduğunca uzak durmaktır. Gündelik yaşamda bunu yapabilmek olanaksız gibi gözükse de daha iyi bir yaşam için her bireyin kendine vakit ayırması, bu vakitlerde günlük telaşenin dışına çıkması ve sakinleşmesi, bağışıklık sistemi için önem taşıyan bir diğer unsurdur.

Yorum yap!