Makarnanın her türlüsü çok güzel. Farklı farklı soslarla herkesin damak tadına uyan, evrensel bir lezzet. Fakat makarna tutkunları bilir ki iyi makarnanın sırrı biraz da pişirme tekniğinde gizli. Sosun makarnayla bütünleşmesi ve hamurun lezzetine karışması sadece sos kalitesine bağlı değil. Kendi özgün makarna tarifinizi yaratmak ve bu basit yemeği bir sanat eserine dönüştürmek için aradığınız şey belki de sadece soslar değildir ne dersiniz? 

Her sos makarnayı bir başka yemeğe dönüştürüyor. Kıyma, tavuk, karides, salça, sarımsak ve daha birçok besin makarnaya çok yakışıyor. Ünlü şeflerin meşhur soslarını tarife birebir uyarak yapsanız da, o sosu makarnayla servis edeceğinizi unutmayın. Yani iyi bir temel hazırlamazsanız, sosunuz verdiğiniz emeği boşa çıkarabilir. Bu nedenle doğru makarna pişirme yöntemini seçmekte de fayda var.

Haşlama/Süzme

Makarnayı haşladıktan sonra süzmek ve soğuk sudan geçirip soslamak en çok tercih edilen makarna yapma yöntemi. Aynı zamanda lezzet avcılarının uzak durmaya çalıştığı yöntem. Usta aşçılar makarnayı sudan geçirmekten kaçınıyorlar çünkü makarnanın pişerken tüm besin değerini suyuna bıraktığını, suyu süzüldüğünde ise vitaminini kaybederek besleyici özelliğini yitirdiğini düşünüyorlar.

Demleme

Makarna pişirmek için bir başka yöntem de demleme tekniği. Genelde derin bir tencerede bol suyla haşlanması tavsiye edilen makarnayı pilav gibi pişirenler de var. Makarnanın üzerini kapatacak miktarda su ekledikten sonra kapağı açık şekilde suyunu çekene kadar pişmesi bekleniyor bu teknikte. Makarnanın tüm vitaminini sakladığı için, özellikle Nuh’un Ankara Makarnası vitaminli ve sebzeli makarna çeşitlerinin pişirilmesinde tercih edilmesi gereken bir yöntem.

Süt ile Pişirme

Makarnayı ekstra lezzetlendirmek, yumuşatmak ve yoğun kıvam almasını sağlamak için tercih edilen pişirme tekniklerinden biri de makarnayı sütle haşlamak. Bu, her makarna tarifi için tercih edebileceğiniz bir teknik değil elbette. Mac&Cheese, Alfredo gibi yoğun kıvamlı ya da kremalı makarnalarla ise mutlaka denemelisiniz! Sıcak süte ekleyerek pişireceğiniz makarna, sosu daha iyi tutacak ve kremanın tadını tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Fırınlama

Makarnanızı haşlamadan önce kısa bir süre fırınlamak ya da tavada hafif tereyağıyla çevirmek, tarifinizin lezzetini ikiye katlayacak, eminiz. Makarnaya kavruk bir tat veren bu pişirme tekniği, mutfaktaki küçük sırlarınızdan biri olabilir!

Kızartma

Yanlış duymadınız! Makarna öyle bir besin ki kendinize küçük atıştırmalıklar bile hazırlayabilirsiniz. Haşladığınız makarnaları kızartmanız yeterli. Yanına nefis bir salsa sosu ya da sarımsaklı naneli yoğurtla en sevdiğiniz filmin yanına harika bir meze olabilir.

Bu tekniklerle her zaman yaptığınız tariflere küçük bir yenilik katabilirsiniz. Beğendiğiniz pişirme yöntemiyle makarnanızı hazırlamak için sabırsızlandıysanız işte yaratıcı mutfağımız Bi’Tarif 4 Lezzet’ten bir öneri; Mac&Cheese tarifi!

Yorum yap!