Fazla kilolardan kurtulmak, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak günümüzde birçok insanın ortak derdi. Özellikle ofis ortamında çalışmak, az hareket etmek ve tabii ki hazır gıda tüketimi kilo alımını hızlandırıyor. Herkesin vücut tipi ve günlük besin ihtiyacı farklı olsa da uzmanlar tarafından onaylanmış birçok diyet programı mevcut. Bu listeler her geçen gün artıyor ve yeni diyet programları popülerleşiyor. İşte bunlardan bir tanesi: Makarna Diyeti!

“Düşük karbonhidrat diyeti” olarak bilinen ketojenik diyet ve yağ diyetleri karbonhidrat tüketiminin minimuma indirilmesine dayanır. Fakat bu diyetlerde bile günlük besin ihtiyacının %10 – %30’unu karbonhidratlar oluşturur. Çünkü biyolojik açıdan karbonhidrat tüketimini bir anda kesmek doğru bir yaklaşım değil. Vücudumuz için en iyisi; protein, karbonhidrat ve vitaminlerin dengede olduğu bir tabak.

Karbonhidratlar, vücudun enerji kaynağıdır. Bu nedenle karbonhidrat tüketimini bir anda kesmek yorgunluğa ve zihin bulanıklığına sebep olabilir. Özellikle iş temponuz yoğunsa, güçsüz düşmek en son isteyeceğiniz şeylerden bir tanesi. Benzer şekilde düzenli spor yapıyorsanız, harcadığınız eforu kas ve enerjiye dönüştürecek bir beslenme düzenine sahip olmalısınız.

Bu durumda makarna diyeti sizin için iyi bir tercih olabilir. Makarna diyeti, size tüm gün yetecek enerjiyi sağlarken, aşırı yemek yemenizi engelleyen bir diyettir. Birçok diyet programının aksine oldukça lezzetli ve uygulaması kolaydır. Diyetinize sadık kaldığınız sürece kısa sürede hızlıca kilo verebilir ve vücudunuzdaki fazla suyu atabilirsiniz.

Sabah

Makarna diyeti, temelde doğru karbonhidratları doğru zamanda tüketerek düşük kalorili bir beslenme alışkanlığı kazanmanızı sağlar. Makarna diyetinde günlük alınan kalori miktarı genellikle 1200 – 1500 arasıdır. Bu nedenle her diyette olduğu gibi hayatınızdan şeker ve işlenmiş gıdaları çıkarmalısınız. Fakat bunun yerine sabah – öğlen ya da öğlen – akşam arasına küçük bir porsiyon meyve koyabilirsiniz. Sabahları en fazla 1 dilim ekmekle az miktar peynir, domates ve biber yiyerek rutin kahvaltınızı edebilirsiniz. Protein yönünden zengin olan omlet veya yumurtayı da bu öğüne eklemeniz öğlene kadar tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Öğlen

Makarna diyetinin özelliği; öğlen ya da akşam öğünlerinde yağsız, peynirli ya da hafif bir domates sosuyla lezzetlendirilmiş makarnaya yer vermesidir. Bu tercihi öğlen yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü öğlen yiyeceğiniz makarna, günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacak ve erkenden acıkmanızı engelleyecektir. Tabii ki makarnanızı ya 1 kâse yoğurt ya da yarım porsiyon sebze yemeği ile desteklemelisiniz. Bu öğüne bol yeşillikli bir salata da ekleyebilirsiniz. Daha hafif bir öğün için makarnanızı Nuh’un Ankara Makarnası kepekli makarna ile hazırlayabilirsiniz.

Akşam

Makarna diyetini uygulayacaksanız, öğlen ya da akşam öğününüzde ete mutlaka yer vermeli ve eti; ekmek, makarna vb. herhangi bir karbonhidrat grubu olmadan tüketmelisiniz. Etiniz mutlaka haşlanmış veya ızgara olmalı. Makarna diyetini uyguladığınız süre boyunca öğünlerinizde kızartma veya işlenmiş şeker içeren besinlere yer vermemelisiniz. Hazırladığınız ızgara etin yanına, protein emilimini destekleyen yeşil bir salata hazırlayabilir ve doyurucu bir akşam yemeği ile günlük ihtiyacınız olan besinleri dengeli bir şekilde alabilirsiniz.

Fazla kiloların makarnayla değil, onu tüketme biçimiyle alâkalı olduğu artık bilinen bir gerçek. Kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için, makarna doğru soslarla doğru miktarda tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı bile olabiliyor. Diyetinizde tüketebileceğiniz nefis bir domatesli makarna tarifi bizden, tercih sizin.

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler