Limonun Az Bilinen Faydaları

En çok bilinen ve mutfaklarda en çok kullanılan narenciye türlerinden biri, limon.

Limonun faydaları saymakla bitmez. Hepimiz limonu C Vitamini deposu olarak kullanıyor, bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden özellikle kış günlerinde nezle ya da grip olunca hemen ona koşuyoruz. Yemeklerin terbiyesinde de salataların lezzetlendirilmesinde de limondan faydalanıyoruz.

 

Limonlu Bulgur Pilavı

 

Fakat limonun faydaları ve kullanım alanları bunlarla sınırlı değil. Gelin limonun az bilinen yönlerine şöyle bir göz atalım!

 

Temizlik ve Lekelerin Çıkarılması

Bulaşık deterjanlarının neden hep limonlu olduğunu düşünmüş müydünüz? Limon, içerdiği önemli miktarda sitrik asit sayesinde lavabonuzda ya da zeminlerinizde oluşan su lekelerini çıkarmak için birebir. Örneğin, yemeklerinizde kullandığınız yarım limonu, çöpe atmadan önce lavabonuzun kenarlarını silmeyi deneyin. Posasında kalan sitrik asit sayesinde hem lekelerden kurtulacak hem de mikrop ve bakterilerin oluşumunu önlemiş olacaksınız. Biraz zeytinyağı ile yarım bardak limon suyunu birleştirerek, ahşaplarınızı parlatmak üzere de limondan faydalanabilirsiniz! Evinizde yeni badana yapılmış ve boya kokusu rahatsız edici düzeye gelmişse, limon bu problemin de üstesinden geliyor.

 

Mutfak ve Gıdalarla İlgili 8 İlginç Gerçek  

 

Mis Gibi Kokular

Limon kolonyasından da tahmin edebileceğimiz gibi, limon, kötü kokulara karşı tam bir savaşçı. Limonu dörde böldükten sonra bir parça karanfil ekleyerek içine su koyduğunuz bir kaba koyun. Odanız, doğal limon kokusuyla mis gibi kokacaktır. Aynı zamanda limon kokusu, ferahlatıcı bir etkiye de sahiptir. Sağlıklı ve ferahlatıcı doğal, temiz bir koku oluşmasını sağlar.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

 

Böceklerden Kurtulun

Bazı böcek ısırıklarında iyileşme sürecini hızlandıran ve mikrop kapmayı önleyen limon, evinizin belirli köşelerine birkaç dilim koyduğunuzda böcekleri de uzakta tutuyor. Bu yöntemle hem böcekleri öldürmemiş hem de yaşam alımızı temiz tutmuş oluyoruz. Yanı sıra, geceleri sizi rahatsız eden sivrisineklerden de odanıza koyacağınız limon dilimleri ile kurtulmanız mümkün.

 

Uyku Problemleri

Gece uykuya dalmadan önce baş ucunuza koyacağınız limon dilimleri ve üzerine serpeceğiniz tuz, uyku kalitenizi arttıracaktır. Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyor, kalitesiz ya da yetersiz uyku nedeniyle gün içerisinde yorgun ve bitkin hissediyorsanız, limon yine yardımınıza koşuyor.

Limon nasıl oluyor da uykumuzu etkiliyor diye düşünüyorsanız, aslında mantığı çok basit. Uykuya dalmamızı güçleştiren şey stres ve kafamızın içinde dönüp duran düşünceler. Limon, kokusu sayesinde beyin dalgaları ve düşünceler rahatlamaya başlıyor ve konsantrasyon kolaylaştırıyor. Konsantrasyonun artması ile insan beyni uykuya dalmadan önce zihinde uçuşan pek çok farklı düşünceye bölünmekten kurtulmuş oluyor. Dahası, solunum yollarını da rahatlatarak uykumuzda daha iyi nefes almamızı sağlıyor. Dolayısıyla limon, havanın kalitesini arttırırken aslında uykumuzun da kalitesini arttırmış oluyor.

 

Çalışan Kadınlar İçin Pratik Mutfak Önerileri

 

Kan Basıncını Dengeliyor

Damar sertliğini önleyici etkisi bulunan limon, hipertansiyondan şikayetçi olanlara da çözüm üretiyor. Limon kokusu kan basıncını düşürdüğünden sık sık tavsiye ediliyor. Aynı zamanda kanı temizliyor ve kan dolaşımını da kolaylaştırıyor. Bu sayede limon, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudumuzun korunmasına yardımcı olmuş oluyor!

 

 

—-

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler