Bazı yiyecekler birbirini o kadar iyi tamamlıyorlar ki neredeyse biri olmadan diğerini düşünmek mümkün olmuyor. Bir yiyeceği tek başına çok sevsek de yanına başka öyle bir şey geliyor ki ikisi bir aradayken ortaya bambaşka bir lezzet çıkıveriyor. Adeta iki farklı tadın toplamından daha fazlası, yani bir sinerji açığa çıkıyor. Mutfağımıza en çok yakışan çiftler, sofralarımızın muhteşem ikilileri oluyorlar.

İlgili İçerik: Yemek Kültürüne Dair 9 Şaşırtıcı Gerçek

Yan yana geldiklerinde lezzetleri kat kat artan, birbirine yakışan yiyecekler denildiğinde sizin aklınıza hangileri geliyor? Hemen en sevilen ikili ile başlayalım: Simit ve Peynir. Kimine göre çıtır çıtır simit, kimine göre süt simit, kimine göreyse gevrek! Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı şekillerde de olsa tüketimi en yaygın gıdalardan biridir simit. İster hafta sonları dört dörtlük bir kahvaltı sofrası olsun ister koştura koştura işe giderken hızlıca yediğimiz bir öğün; simit hepimiz için lezzetli ve doyurucu bir seçenek. Ama nasıl ki Mecnun Leyla’ya kavuşabilmek için çölleri aşıyor, simit de peynire işte öyle kavuşmak istiyor. Yanına peynir geldiği anda lezzeti kat kat artıyor. Hele bir de çay olursa, muhteşem ikili tadından yenmez hale geliyor.

Sofraların muhteşem ikililerinden biri de Makarna ve Yoğurt desek, yanılmış olmayız. Makarnanın yanına yakışmadığı bir gıda bulmak zaten çok zor. Deniz ürünlerinden tutun da, sebzelere kadar pek çok farklı tarif ve sunumla sofralara taşınmak için en uygun yemek makarna. Aralarından en pratik makarna tarifini seçmek gerekseydi ve besin değerini de arttırmak isteseydik, şüphesiz yoğurdu seçerdik. Makarnanın üzerine bir de protein kaynağı olan yoğurt eklenince, ortaya mutfağın birbirine en çok yakışan çifti çıkıyor. Yoğurtlu makarna ile yarışacak bir lezzet çifti de domates ve makarna tabii ki. Sadece domates soslu makarna değil, salçayla yapılabilecek sos çeşitleri de mevcut. Ne de olsa soslar, makarnanın kraliçeleri sayılır, değil mi?

İlgili İçerik: Makarnanın Kraliçeleri Sosların Tarihi 

Birbirine en çok yakışan yiyecekler arasında Bal ve Kaymak ikilisini de saymadan geçmek olmaz. Lezzetleri mükemmel bir denge yaratan bal kaymak da özellikle kahvaltı sofralarının en sevilen üyelerinden.

Tıpkı bal ve kaymak gibi, Tahin Pekmez ikilisi de lezzet uyumlarıyla gönlümüzü çalıyor. Kış aylarında tüketimi tercih edilen tahin ve pekmez, hastalıklardan korunmak için de birebir. Üstelik kansızlık problemi olanların pekmez tüketmelerini de kolaylaştırıyor.

Tatlı ya da tuzlu, aperatif ya da ana yemek… Bazı yiyecekler gerçekten de insanı şaşırtacak derecede uyumlular. Belki de yemeği bize sevdiren şey bu uyumdur, ne dersiniz?

İlgili İçerik: Yemeği Sevmek: Le Fooding

Yorum yap!

İlgili İçerikler