Her aile için mutfak kavramı oldukça önemlidir. Yemek ritüelinin her aşamasının gerçekleştiği bu alanın, kullanışlı ve huzur dolu olmasını sağlayan etkenlerden biri de dekorasyondur. Zaman içerisinde evlerin boyutları küçülmeye başladı. Buna bağlı olarak mutfaklarımızın alanları da giderek daralıyor. Mutfaklar ihtiyaca yönelik olarak birçok elektronik aleti ve depolama alanlarını içinde barındırıyor. Evimizin mutfağı belirli bir şekle ve kullanım alanına sahip olsa da doğru tercihlerle bu alanın işlevselliğini artırmak mümkün. Bu noktada işin dizayn kısmı da otomatik olarak devreye giriyor. Eğer küçük bir mutfağınız varsa, mutfak masanızın nerede olması gerektiğinden tutun da mutfak dolabının rengine kadar dekorasyona ilişkin pek çok detayı düşünmek gerekiyor. Biz de bu yazımızda küçük mutfaklar için büyük fark yaratacak pratik çözümler sunmaya çalıştık.

Öncelikle, küçük mutfaklarda her bir köşenin en ince ayrıntısına kadar verimli kullanılması oldukça önemli bir konudur. Amacımız küçük bir mekânı büyük göstermek ve pratik, kullanışlı bir alan yaratmaksa, her detay dikkatli bir biçimde gözden geçirilmelidir. Bunun için Etkili Mutfak Dekorasyonu İçin 4 İpucu adlı blog yazımızdan yardım alabilirsiniz. Burada diğer bir önemli husus da yaratıcılık kavramı. Ne kadar çok yaratıcı fikir geliştirebilirsek, sonuç da o kadar bize özgü olur ve mutfağımız daha kullanışlı bir hal alır.

Şimdi tam anlamıyla başlıyoruz! Önce ne tarz bir mutfak istediğimize karar verelim: Retro mu, modern mi, klasik mi, geleneksel etkileri barındıran bir mutfak mı, vintage esintili mi yoksa endüstriyel mi? Bu konuda fikir alabileceğiniz Son Zamanların Gözde Tercihi: Endüstriyel Dekorasyon adlı yazımızdan da faydalanabilirsiniz. Bir başka seçenek ise birçok tarzın birbiriyle harmanlanması ile eklektik bir yaklaşım yaratılması olabilir. Ancak bu yaklaşımın küçük mekanların dekorasyonunda çok da tercih edilmediğini not etmekte fayda var. Mutfak dekorasyonunda tutarlı bir anlayışın benimsenmesi ve uyumlu seçimler yapılması daha etkili sonuçlar verecektir.

Mutfak dekorasyonunda uyum dendiğinde akla ilk gelen konu elbette renk seçimi. Örneğin, mutfak alanında ne kadar çok açık renk kullanılırsa o kadar ferah bir görüntü sağlanmış olur. Açık renkler söz konusu olduğunda, en çok tercih edilen renk beyaz oluyor. Tıpkı beyaz renk gibi pastel tonlar da sade, temiz ve aydınlık bir his havası veriyor. Pastel renklerin dekorasyonda kullanımı ile ilgili bilgi almak isterseniz Pastelin Samimiyeti: Country Dekorasyon yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda minimalist (sadelikten yana olan) anlayışın temellerini ortaya koyan renklerimizi seçtikten sonra, sıra geldi yerleşim planına. Küçük mutfakların en önemli ayrıntılarından biri de düzeni sağlamaktır. Bu konuyla ilgili olarak, Düzenli Bir Mutfak İçin 3 Temel Öneri adlı yazımız yol gösterici olacaktır. Mutfaktaki depolama alanları ve elektronik eşyalar doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Köşelerin değerlendirilmesi ve küçük raflarla kullanım alanlarının verimliliğinin sağlanması faydalı olacaktır. Aynı zamanda, dolap içi raflarını da düzenleyen portatif raflar veya rafya sepetler kullanarak, depolama alanınıza şıklık katmayı da düşünebilirsiniz. Yer tasarrufu açısından, küçük bir mutfak masasına eşlik edecek tabureler de yerleştirilebilir.

Eşyalarınız ister ahşap sıcaklığında olsun ister endüstriyel ürünlerden oluşsun, mühim olan, aksesuarlarınızla bir uyum içerisinde olmasıdır. Dekorasyonda kullanılacak uyumlu ögeler, aksesuarlar ya da renkler, karışıklığı engelleyerek küçük mutfağınızın daha büyük görünmesini sağlayacak ve mutfakta daha rahat çalışmanıza yardımcı olacaktır. Küçük mutfakları büyük göstermenin bir başka yolu da mutfak aydınlatması ile ilgili. Kullanılan aydınlatma araçları loşluktan uzak, içeriyi oldukça ferah gösterecek etkide olmalıdır ki aydınlık atmosfer kendini iyice ortaya çıkarabilsin.

Seçtiğiniz detaylarla, küçük mutfağınızda büyük etkiler yaratabilirsiniz. Aktif olarak kullandığımız mutfaklarımızı küçük dokunuşlarla konfor alanına çevirebilmek, yani daha kullanışlı ve ferah hale getirmek çok da zor değil. Önemli olan işe başlamak için gereken enerjiyi içinizde hissetmeniz.

Yorum yap!

İlgili İçerikler