Mutfaklarda en sık kullandığımız eşyalardan biri fırın. Peki, yemek pişirme sırasında pek de müdahale edemediğimiz fırınların temizliğini nasıl yapacağız?

Bu yazımızda fırın temizliği için kullanabileceğiniz yöntemleri hazırladık.

En lezzetli tatlıların, böreklerin, ana yemeklerin, pastaların ve son zamanlarda favorimiz olan ev yapımı ekmeklerin hazırlandığı fırınların mutfaklarımızdaki önemi paha biçilemez. İstediğimiz yemeğin fırında pişirilmesi tabii ki çok güzel ancak hazırladığımız yemeklerin ve tatlıların sosları, buharı ve bunlara ek olarak kullanım yanlışlarından dolayı fırınların da kirlenmesi kaçınılmaz. Önceden zor gibi görünen fırın temizliği, vereceğimiz kolay ve ekonomik ipuçlarıyla kabus olmaktan çıkacak.

 

Karbonat

Karbonatın kullanım alanlarını saymakla bitmez. Fırın temizlemek için de birebir olan karbonatı su ile incelterek kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat için 1 fincan su yeterli olacaktır. Su ve karbonatı karıştırarak bir sprey şişesine alın. Temizlenecek fırının duvarlarına hazırladığınız spreyden sıkın ve bir gece bekletin. Ertesi gün sünger yardımıyla temizleyin. Aynı işlemi fırınınızın camları için de yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra fırınınızın yepyeni göründüğünü göreceksiniz.

Tuz

 

İstisnasız her evde bulunan tuz ile fırın temizliği yapmak hem çok kolay hem de oldukça ekonomik.

Bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı tuz ve yarım litre suyu karıştırın. Hazırladığınız karışımı eldiven kullanarak fırınınızın kirli bölgelerine sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra ıslak bir bez ile durulayın. Hazırladığınız bu karışımı fırında özellikle yemek artıklarının ve yağ birikintilerinin olduğu alanlarda da kullanabilirsiniz.

Aynı yönteme sirke de ilave ederek fırınınızın içindeki kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz. Tuz, sirke ve su karışımını bir sprey kutusuna alarak karıştırın. Fırın duvarlarına bu karışımdan sıkın ve 2-3 dakika bekleyin. Son olarak ıslak bir bez yardımıyla temizleyin.

Kendi Deterjanınızı Hazırlayın

Dışardan alınan temizlik ürünleri hakkında kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa, kendi deterjanınızı yaparak güvenle kullanabilirsiniz. Fırın temizliği başta olmak üzere diğer alanlarda da rahatlıkla kullanabileceğiniz ev yapımı deterjanınızı hazırlamak için 4 malzeme yeterli. 2 yemek kaşığı karbonat, 2 yemek kaşığı portakal yağı, 2 yemek kaşığı sabun ve 1 fincan suyu karıştırma kabınıza alın ve tüm malzemeler eriyip birbirine karışana kadar karıştırın.

Bu karışımı fırın temizliğinde kullanırken fırınınızın biraz ısınmış olması gerekmektedir. Fırınınız hafif sıcakken (el yakmayacak şekilde) hazırladığınız karışımı fırın duvarlarına ve tavanına uygulayın. Bir süre bekledikten sonra karışımı nemli bir bez yardımıyla silin.

Fırınınızın her yerine bu karışımı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımla fırınınız tertemiz olurken, fırınınız ve mutfağınız portakal bahçesi gibi kokacak.

İlgili içerik: Her Yönüyle Bir Mucize: Beyaz Sirke

Yorum yap!

İlgili İçerikler