Yaz aylarında hemen hemen herkesin aklından geçen, yaza ait tazecik meyve ve sebzeleri uzun süre daha aynı tazeliğiyle ve lezzetiyle yiyebilmek. Marketten ya da pazardan aldığımız yiyeceklerin, evinizde de tazeliğini koruması ve doğru şekilde saklanması için sizlere birkaç ipucu hazırladık.

Domatesler

 

Kahvaltının, yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi olan domates neredeyse her yemekte yardımcımız. Çoğu insan domateslerini buzdolabında muhafaza ediyor ancak bunun doğru yöntem olmadığını artık söyleyebiliriz. Çünkü dolapta bekletildiğinde domateslerin hem yapısı hem de tadı değişiyor. Bu sebeple domateslerinizi, önceden kağıt havlu serdiğiniz bir kapta sap kısımları üst tarafa gelecek şekilde sıralayın. Çok sıcak olmayan ve direkt güneş ışığı almayan bir yere domates kabınızı yerleştirin. Domateslerinizin daha uzun süre tazeliğini koruduğunu göreceksiniz.

Sıcak Su ve Meyveler

Belki de yazın en güzel yanı meyveleri diye düşünenlerdenseniz burayı mutlaka okuyun! Çünkü taptaze aldığımız çilek, üzüm, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler bir günde bozulmaya başlıyor ve aynı tazelikle muhafaza edilmesi zor oluyor. Bu sebeple salkımlı olan meyvelerinizi sıcak suyla yıkadığınızda, uzun süre tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz. Salkımlı meyvelerinizi aldıktan sonra 30 dakika yaklaşık 50 derecelik suda beklettiğinizde, meyvenizin üzerindeki mantar ve küfler sıcak suya dayanamayıp ölüyorlar. Bu yöntemi kullanarak çok sevdiğiniz yaz meyvelerini daha uzun süre tüketebilirsiniz.

Tazecik Yeşillikler

Yeşilliklerinizin ilk günkü tazeliğinde kalması oldukça zor. Daha önce yeşillikleri saklamak için hazırladığımız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yeşillikleri Nasıl Saklamalıyız?

Ancak zamanla yeşillikleriniz kendilerini saldıysa buz dolu bir kabın içerisinde 3-4 dakika beklettiğinizde yeşilliklerinizin yeni alınmış gibi capcanlı olduğunu göreceksiniz.

Patatesler

Sizin de patatesleriniz bir süre bekledikten sonra filizlenmeye başlıyor mu? Patateslerin filizlenmesinin sebebi nemli ortamda kalması ya da su ile temas etmesi olabilir. Patatesinizin filizlenmesini önlemek için yanlarına 1-2 adet elma koymanız yeterli. Kabuklu elmalar patateslerinizin taze kalmasını sağlayacak ve ömrünü uzatacak.

Dondurulmuş Yiyecekler

Gıdaları dolapta saklamak yetmiyor ve onlardan daha uzun süre faydalanmak istiyorsanız, uygulayacağınız en etkili yöntem dondurmak. Yazın aldığınız çilek, vişne, biber, fasulye vb. sebzeleri dondurucunuzda saklayarak kışın tüketebilirsiniz. Ancak öncesinde yiyeceklerinizi bakterilerden arındırmayı ve sıcak suda temizlemeyi unutmayın.

Yorum yap!

İlgili İçerikler