Coğrafi İşaretli Ürünlerimizi tanımaya muhteşem tadıyla sofralarımızı süsleyen Çanakkale Ezine peyniriyle devam ediyoruz. Keyifli okumalar!

Çanakkale Ezine Peyniri

 

DUYGU DURUMUNU DESTEKLEMEK İSTEYEN HERKES İÇİN TÜKETİLECEK EN İBESİN KOMBİNASYONU; BEYAZ PEYNİRLİ MAKARNA

Merhabalar, ben Dr.Tuba Günebak. Beslenme ve diyet uzmanıyım. Bugün size dünyanın en kıymetli, en ünlü ve en keyifli besinlerinden birinden bahsedeceğim; Makarnadan!

Makarna, beslenme otoriteleri tarafından “sıklıkla tüketilmesi gereken besinler” listesine eklenmiştir. Tüm dünyada besinlerin günlük yaşantımızda nasıl yer alması gerektiğini gösteren çeşitli grafikler, şekiller kullanılır. Bunlar arasında en sık karşılaştığımız “besin piramitleri”dir.

Uluslararası besin piramitlerinde makarna sebzelerle birlikte piramidin en geniş kısmında yer alır. Ülkemizde  ise besin piramidi değil, dört yapraklı yonca kullanılır. Makarna, bu dört yapraklı yoncanın da bir yaprağını kaplar; yani “her gün tüketilmesi gereken besinler” kısmında yer alır.

Makarna, kompleks karbonhidrattan, posadan, B vitaminleri ve magnezyumdan zengin oluşu ve glisemik indeksinin düşüklüğü ile kıymetli besinler sınıfının üst sıralarında yer alır. Her gün makarna tüketilebilir. Kaç gram tüketmeliyim derseniz; bu sorunun cevabı toplam ağırlığınıza ve cüssenize göre değişir. Makarna şişmanlatmaz, yanlış pişirme yöntemleri, gereksiz yağlı soslar ile yanlış kalori alımı şişmanlatır.

Makarnanın en önemli etkisi de duygudurumunu desteklemesidir. Özellikle pandemi koşullarının yarattığı stresli ortam hepimizi derinden etkiledi ve birçoğunuzun “evet, ben de etkilendim” dediğini duyar gibi oluyorum. Bu alışılmadık zamanlarda, Nuh’un Ankara Makarnası Gastronomi ekibi olarak size gününüzü aydınlatacak bir tarif vermek istiyoruz. Şimdi belki diyeceksiniz ki, “Nasıl olur da makarna duygudurumumu iyileştirir?”

Duygudurumumuz tamamen beynimizin kontrolü altındadır. Beyindeki uyarı taşıyıcıların miktarı artınca ya da azalınca duygudurumumuz değişim gösterir. Mesela, seratonin düzeyimiz yükselirse mutlu ve huzurlu, dopamin düzeyimiz yükselirse motive hissederiz. Bu zor günlerde serotonin sentezleyip huzurlu hissedebilmek için seratoninin öncü molekülü olan triptofanı (ki bu bir aminoasit yani protein yapıtaşıdır) besinlerle almanız gerekir. Triptofan, peynir gibi süt ürünleri, hindi eti, börülce gibi kurubaklagiller, muz gibi besinlerde bulunur. Triptofanın diğer aminoasitlerden farkı küçük moleküllü oluşudur. Küçük moleküllü aminoasitler büyük moleküllü aminoasitlerin olduğu ortamda emilemezler. Okul yemekhanesi sırasındaki iri çocuklarla minyon çocukların savaşı gibi düşünün. İri olan öne geçer. Triptofanın emilebilmesi için kendisi gibi küçük moleküllü aminoasitlerle birlikte vücuda vermeliyiz. O yüzden en iyi alternatif triptofan içeren besinleri kompleks karbonhidrat kaynağı besinlerle birlikte tüketmektir. Bu durumda triptofan emilimi artar, serotonin kolay sentezlenir, duygudurumu iyiye evrilir, duygusal yeme ataklarının önüne geçilir, kilo kontrolü sağlanır. Bir taşla kaç kuş vurduk 😉 Hadi bakalım, hazırlayın kağıdı kalemi, Çanakkale Ezine peynirli kuskuslu mücver tarifi geliyor!

Malzemeler:

 • 1 su bardağı börülce
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet yumurta
 • 1,5 yemek kaşığı un
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet nane
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 Paket Nuh’un Ankara Makarnası Vitaminli Kuskus
 • 100 g Ezine peyniri

Yapılışına gelince;

 1. Tarifimize kuskusumuzu üzerini iki parmak kapatacak kadar suda haşlayıp suyunu çektirerek başlıyoruz.
 • Kuskus makarnamızı pişirirken özellikle suyunu çektirmeye özen gö Çünkü, makarna B1 ve B2 vitaminlerinin çok iyi bir kaynağıdır. Hem B1 hem de B2 vitaminleri sinir sistemimizi besler ve destekler. Bu nedenle, pandemi ve karantina koşullarının yarattığı huzursuz ortamda en çok ihtiyacımız olan vitaminlerdendir diyebiliriz. B vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Makarnanızı suyunu çektirerek değil de süzdürerek pişirirseniz B vitaminlerinin büyük kısmını lavabonuza dökmüş olursunuz.
 1. Bir adet soğanımızı burnuaz (tavla zarı gibi) doğruyoruz. Ve bir kaseye ekliyoruz.
 • Ezine peynirli kuskuslu mücver tarifimizi soğan ekleyerek C vitamininden ve quercetin denen, bağışıklığımızı güçlendiren bir biyoaktif bileşenle zenginleştiriyoruz. Tarifimiz duygudurumumuzu pekiştirmekle kalmıyor, bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor.
 1. Yarım bağ naneyi doğruyoruz ve kasemize alıyoruz.
 • Tariflerinizde nane gibi çeşni vericilere yer verdiğimizde tuz kullanma ihtiyacınızı minimize etmiş olursunuz ve bu da sizi günümüzün en sinsi hastalığı olan hipertansiyondan korumak adına önemli bir hamle olur.
 1. Yarım bağ maydanozumuzu incecik kıyıyoruz ve kasemize ekliyoruz.
 • Herkes C vitaminin en zengin kaynağı turunçgillerdir zanneder. Halbuki C vitamininin en iyi kaynağı maydanozdur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, ciltte kolajen sentezini de artırır 😉
 1. 100 g Ezine peynirini küçük parçalar halinde doğruyoruz ve kasemize ekliyoruz.
 • Ezine peyniri, tam yağlı inek, koyun ve keçi sütü (%40 keçi sütü, %45-55 koyun sütü, %15 inek sütü) karışımlarından üretilen bir peynir çeşididir. En belirgin özelliği bölgede yetişen yağlı ve aromalı otlar ile beslenen hayvanların sütlerinden yapılmasıdır. 2007 yılında coğrafi işaret almaya hak kazanan Ezine peyniri, beyaza dönük açık sarı renkte olup yumuşak veya orta sertlikte ve kırılgan ve gözenekli bir yapıya sahiptir. Sütün yağ oranına ve ısıl işleme bağlı olarak kendine özgü pişmiş süt tadına sahip doğal bir besindir.
 • Ezine peyniri, laktoz hassasiyeti olanlar için güvenli bir besindir. Süt, içerdiği süt şekeri yani laktoz ile sindirim güçlüğü ve laktoz hassasiyeti yaratabilir. Ancak sütün mayalanıp peynir olma yolculuğu sırasında sütün yapısındaki şekeri (laktozu) canlı bir organizma olan maya sindirir ve beyaz peynir laktoz içermeyen bir besin haline gelir.
 • Ezine peyniri kalsiyum, fosfor, çinko ve magnezyumdan zengin bir besindir. Kalsiyum ve magnezyumdan zengin oluşu nedeniyle kan basıncını dengeler, yüksek tansiyondan korur. Kemik ve diş sağlığını destekler. Diş çürüklerinden korur.
 • Peynir yemem diyenlere duyurulur 😉
 1. Bir su bardağı börülcemizi kasemize ekliyoruz ve güzelce karıştırıyoruz.
 • Börülce de, Ezine peyniri gibi, bir triptofan kaynağıdır ve bu sayede duygudurumumuza olumlu etkide bulunur. Bununla birlikte, börülce bir kurubaklagildir, bitkisel proteinden zengindir.
 • Börülce de aynı makarna gibi posadan zengin bir besindir. Posadan zengin besinler hem bağırsaklarımızda toksin süpürücüsü görevi yaparak bizi toksinlerden korur hem de metabolizmamızı hızlandırır, zayıflama sürecini destekler.
 1. 2 adet yumurtamızı kasemize kırıyoruz ve karıştırıyoruz.

Yumurta doğanın bize sunduğu en güçlü protein kaynağıdır. Bitkisel besinlerin yapısındaki proteinin biyoyararlanımı yani, vücuttaki kullanım oranı hayvansal kaynaklı besinlerdeki proteininki kadar yüksek değildir. Bu nedenle, Ezine peynirli kuskuslu mücver tarifimizi doğanın bize armağanı olan ve anne sütünden sonraki en kaliteli proteini içerdiği bilimsel olarak ispatlanmış olan yumurta ile zenginleştirdik.

 1. 1,5 yemek kaşığı buğday unu, bir çay kaşığı karabiber ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
 • Yüksek tansiyon sorununuz yoksa tuz eklemeyi tercih edebilirsiniz; varsa eklemeyin.
 1. Kuskuslarımız yaklaşık 9 dakika kendi suyunda (suyunu çektirerek) haşlandılar.
 2. Kuskuslarımızı kasemize ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
 3. Mücverimizi fırın tepsimize yayıyoruz. Ezine peynirli Kuskuslu Mücverimizi 180 derecelik fırında yaklaşık 10 dakika pişiriyoruz.
 4. Çanakkale Ezine peynirli kuskuslu mücverimiz yaklaşık 10 dakika pişti, çıkartıyoruz. Mücverimiz servis etmek için hazır.

Ezine peynirli kuskuslu mücver tarifimiz sağlığını önemseyen herkes için keyifli bir öğle öğünü olabilir. Ya da konjuge linoleik asitten zengin oluşu nedeniyle sporcular için iyi bir antrenman sonrası öğünü olabilir.

Yanına ne yapsam dediğinizi duyar gibi oldum. Ezine peynirli kuskuslu mücver tarifimizin yanında bol limonlu büyük bir kase koyu yeşil yapraklı sebze salatası (tere, roka, kereviz sapı, ıspanak) yapın kendinize. Şimdiden afiyet olsun.

Bu arada; sizin için tarifimizin besin ögesi içeriğini hesapladım (Aşağıdaki kutucukta görebilirsiniz). Uzman önerisi bu tarif çok besleyici.

Şimdilik, benden bu kadar, bir sonraki tarifimizde görüşmek üzere. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler.

Dr.Tuba Günebak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum yap!

İlgili İçerikler