Selenyum, insan sağlığı için olmazsa olmaz minerallerden biridir. Antioksidan etki gösteren bir mineral olan Selenyum’un yetersizliğinde; yaşlanma, kanser, insülin direnci, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarının riski artabilir, bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve astım semptomları şiddetlenebilir. Tüm bu sıkıntıları yaşamamak için, yapmamız gereken tek şey selenyumdan zengin besinleri her gün beslenme örüntümüzde bulundurmaktır. Yeterli miktarda selenyuma ulaşabilmek için; selenyumun zengin kaynakları olan Antep fıstığı gibi yağlı tohumlar, tavuk, balık, hindi, deniz ürünleri, makarna ve yumurta gibi besinleri soframızdan eksik etmemeliyiz.

 

çuval içerisinde kabuklu antep fıstıkları

 

Bugün selenyumdan zengin, Antep Fıstıklı Spaghetti tarifimizle  karşınızdayız. Tarifimizi izlemek için hemen tıklayın.

Antep fıstıklı spaghetti tarifimiz 3-4 kişiliktir. Ön hazırlık süresi 5 dakika, pişirme süresi 25 dakikadır. Zorluk derecesi 3 yıldızdır.

Antep Fıstıklı Spaghetti Tarifinde Yer Alan Besinlerin Faydaları

 • Havuç; A, B, C, D ve E vitaminleri açısından oldukça zengin, karoten ve fosfor içeren bir besindir.
 • Havuç; A vitamininden zengin yapısı ile karaciğer ve göz sağlığını, yüksek antioksidan kapasitesi ile kalp ve damar sağlığını, C vitamininden zengin yapısı ile cilt sağlığını, antienflamatuar etkisi ile kemik ve eklem sağlığını koruyan bir besindir.
 • Havuç, potasyum ve posa içeriği ile kan basıncını dengeler.
 • Antep fıstığı; diğer yağlı tohumlarla karşılaştırıldığında yağ içeriği oldukça düşük olan, yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri içeren, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, A, E, C, K ve B vitaminlerinden zengin bir besindir.
 • Antep fıstığı, yüksek potasyum içeriği ile kan basıncının dengelenmesine yardım eder.
 • Antep fıstığı, çinko ve selenyumdan zengin yapısı ile çeşitli kanser türlerinden korur, kalp ve damar sağlığını güçlendirir.
 • Antep fıstığı, karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan nispeten yüksek miktarlarda B1 vitamini ile yeterli miktarda alındığında tip 2 diyabet riskini düşürdüğü bilinen K vitamini içerir.
 • Yüksek miktarda E vitamini içeriği ile vücudumuzu iltihabi reaksiyonlardan korur.
 • Antep fıstığı yapısında bulunan; antosiyaninler, flavonoidler, proantosiyanidinler, stilbenler, lutein, karotenoidler, fitosteroller gibi fonksiyonel bileşikler sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kanserden korur, kan yağlarını dengeler.
 • Kontrollü miktarda tüketilirse, protein ve posadan zengin yapısı ile metabolizmayı hızlandırır, zayıflama sürecini destekler.
 • Spagetti, özellikle tam buğday spagetti, selenyum ve B1 vitamininden zengin yapısı ile bağışıklık sistemini güçlendirir, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklardan korur.
 • Tam buğday spagettinin posadan zengin yapısı bağırsak hareketliliğini artırarak, besinler ile alınan yağların emilim oranını azaltır, kan yağlarının dengelenmesine yardımcı olur, kalp ve damar sağlığını destekler.

 

Antep Fıstıklı Spagetti tarifimizin besin ögesi bileşimine birlikte bakalım:

 

Enerji ve Besin Ögeleri Miktar
Enerji 670,2 kcal
Karbonhidrat 91,6 g
Protein 20,8 g
Yağ 22,85 g
A Vitamini 214 µg
D Vitamini 0,1 µg
E Vitamini 0,25 mg
K Vitamini 2,37 µg
B1 Vitamini 0,025 mg
B2 Vitamini 0,025 mg
Niasin 0,15 mg
B5 Vitamini 0,1 mg
Biotin 2 µg
B6 Vitamini 0,075 mg
Folik asit 6,8 µg
C Vitamini 3,3 mg
Sodyum 392,8 mg
Potasyum 110,2 mg
Magnezyum 7,85 mg
Kalsiyum 17,7 mg
Fosfor 21,7 mg
Kükürt 21,8 mg
Klor 614,3 mg
Demir 0,25 mg
Çinko 0,12 mg

Antep Fıstıklı Spagetti tarifimizi tükettiğimizde günlük;

 • Karbonhidrat gereksinimimizin %57’sini,
 • Protein gereksinimimizin %13’ünü,
 • Yağ gereksinimimizin %31’ini karşılamış oluruz.

Antep Fıstıklı Spagetti tarifimizi, her yaş grubundan insanlar keyifle tüketebilir.

Tarifimiz özellikle tiroid bezi sağlığını desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler için idealdir.

Antep Fıstıklı Spagetti tarifimizi öğle ya da akşam yemeklerinizde, yanında bir su bardağı kefir ile tüketmenizi öneririm.

Dr.Tuba Günebak

 Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum yap!

İlgili İçerikler