• spaghetti-çubukları

Onlar, tabaklarımızda binbir enfes renge boyanan ve yemek yemenin mutluluğunu dokuyan lezzet iplikçikleri… Çatalın tabakta döndürüldüğü ve lezzete dolandığı o kendine özgü hareketi, tüm insanların belleğine kazıyan bu benzersiz ürünü sevmeyen yoktur herhalde? Evet, tüm dünyanın en sevilen besinlerinden biri olan makarnanın, kendisi başlı başına bir fenomen olan çeşidi spaghetti’den söz ediyoruz. Makarna hamurundan yapılmış ince uzun iplikleri andıran spaghetti, sadece yemesi eğlenceli olduğu için bunca popüler değil elbette. Birçok farklı sos ve malzemeyle eşsiz bir uyum yakalayabilmesi de spaghetti’nin dünya çapında bu kadar çok sevilmesinin arkasında yatan nedenlerden biri

19.yüzyılda İtalya’da seri üretimine başlanmasıyla tüketimi oldukça yaygınlaşan ve yüzyıl sonunda ABD’deki restoranlarda da servis edilmeye başlanan spaghetti’nin tarihi aslında çok daha eski zamanlara dayanıyor. Makarnanın spaghetti’yi anımsatan uzun ince formlarda işlenmesi ile ilgili örneklere 12. yüzyılda Sicilya’da yaşamış bir alim olan El-İdrisi’nin kimi eserlerinde bile rastlanıyor. Bu da bize spaghetti’nin en az 800 yıldır tüketilen bir lezzet olduğunu düşündürüyor. 19. yüzyıl sonlarında meşhur olup kıtalar arası bir serüvene başlayan spaghetti’nin ilk eşlikçisi ise sarımsak ve çeşitli baharatlarla tatlandırılan domates sosu idi. Zaten şimdi de spaghetti deyince zihnimizde oluşan ilk imgenin domates sosuyla bir araya gelmiş hali olması pek de tesadüf sayılmaz yani.

Dünya mutfak kültürünün bu klasikleşmiş ikilisi hakkında herhalde herkesin söyleyecek çok şeyi vardır. Bizim de hem domates hem de spaghetti tariflerinin en çok kullanılan malzemelerinden biri olan fesleğen hakkında söyleyeceklerimiz var. Ama isterseniz o kısma geçmeden önce klasik spaghetti tariflerinden sıra dışı olanlara uzanan birkaç yemek hakkındaki bilgileri sizinle paylaşalım.

Klasikten Sıra Dışına Spaghetti Tarifleri 

Bolonez Soslu Spaghetti 

İtalyanlar’ın ragu dediği ama tüm dünyada bolonez olarak bilinen, kıymayla birlikte domatesin uzun uzun pişirilmesiyle ortaya çıkan sosun lezzet kattığı en popüler spaghetti tariflerinden biri.

Spaghetti Carbonara 

Jambon, yumurta ve peynirin tat verdiği bu klasik spaghetti tarifi, hareketli bir yaşama ve bolca enerjiye ihtiyaç duyanların favori yemeklerinden biri.

Köfteli Spaghetti 

Çocukların çok sevdiği iki yiyeceğin birleştirilmesiyle oluşan bu tarifin bir anne tarafından yaratıldığından neredeyse eminiz.

Domates ve Fesleğenli Spaghetti Omleti 

Önceki öğünden artan spaghetti’nizi tavada peynir ve yumurta ile buluşturup üzerini de domates ve fesleğen süslediğiniz bu tarifi biz çok sevdik.

Spaghetti Pudding 

Sıra geldi en ilginç tarifemize. “Hiç spaghetiyle tatlı yapılır mı?” demeyin. Spaghetti’yi sütlacın içindeki pirinç gibi değerlendirip üzerini de vanilyalı, kakaolu ya da meyveli herhangi bir sos ile lezzetlendirdiniz mi pekala lezzetli ve şaşırtıcı bir tatlı elde edebilirsiniz..

Dünyadaki spaghetti’li lezzetlerin sayısı düşünülünce aslında yalnızca buz dağının görünen yüzü diyebileceğimiz bu tariflere siz de mutfaktaki yeteneklerinizi konuşturarak yenilerini ekleyebilirsiniz. Çünkü spaghetti çok seviliyor olmasını biraz da mutfaktaki yaratıcılığa ve yeni tariflere çok açık olmasına borçlu. İsterseniz mutfaklarınızda yeni tarifler yaratmaya geçmeden önce, bu tariflerde kullanabileceğiniz iki malzeme hakkında birkaç faydalı bilgi verelim sizlere.

 

masanın-üzerindeki-kırmızı-domatesler

Spaghetti Sosu İçin Ayrılmaz İkili : Domates ve Fesleğen 

Domates

Mutfaklarımıza Amerika’nın keşfinden sonra girmiş bir meyve olan domates kendini öyle sevdirdi ki bizlere, neredeyse onsuz bir yemek düşünemez hale geldik. Taze ve lezzetli olanını bulamadığımız kış ayları için kurutulan, salça ya da konserve gibi formlarda saklanan bu eşsiz ürün, tatlı-ekşi lezzetiyle yemeklerimizde eşsiz bir denge unsuru olarak işlev görüyor. Ayrıca sahip olduğu asiditeyle de yemeklerdeki asit dengesini ayarlamak çok iyi bir malzeme olabiliyor.

Sosuyla spaghetti’nin ayrılmaz ikilisi olan domates, kırmızıdan pembeye, bazen sarı ve yeşile doğru bir palet oluşturan renkleriyle mutfaklarımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Fesleğen

Güçlü ve iştah açıcı bir kokuya sahip olan fesleğen, mutfaklarımızda yararlandığımız yeşil yapraklı bitkiler arasında özel bir yer tutuyor. Pizza ve makarna tariflerinin sıkça başvurulan kahramanlarından biri olan bu enfes bitki, ünlü pesto sosunun da temel malzemesini oluşturuyor. Lezzetiyle olduğu kadar, yapraklarındaki parlak yeşil rengin kattığı dekoratif etkiyle de mutfakların sevilen ürünler arasında yer alan fesleğen, yıllardır bir süs bitkisi olarak evlerdeki saksılarda bile yetiştiriliyor.

Siz de mutfağınızda taze taze kopardığınız yapraklarını kullanabileceğiniz bir fesleğen yetiştirebilirsiniz. Hem, fesleğenin kokusuyla sinekleri uzak tuttuğu da söyleniyor.

Spaghetti, domates ve fesleğen… Tabakta bir araya gelmiş halleri sizin de gözünüzün önüne gelip içinizi yemek yapma hevesiyle doldurduysa eğer, Nuh’un Lezzet Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı nefis tariflerden oluşan oynatma listemiz mutfaktaki işinizi kolaylaştırmak için sizleri bekliyor. Şimdiden afiyet olsun!

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler