• masanın-üzerindeki-fırın-makarnalar

Makarna, birçok çeşidi ve türlü malzemeyle bir araya gelerek yarattığı lezzetlerle  sofralarımızın en renkli besinlerinden biri. Peki sizce makarna sadece farklı türleri ve binbir kılığa girmesine olanak tanıyan uyumlu karakteri ile yetinir mi? Elbette, hayır. Derin bir tencerede haşlanıp, rengarenk malzemelerle harmanlanmasına alışık olduğumuz makarna; fırından dumanı üstünde çıkan, nar gibi kızarmış yemeklerin de baş kahramanı olabiliyor. Hem de bunu değme fırın lezzetlerine taş çıkaracak biçimde, sanki en başından beri fırına girmek için yaratılmış bir ürünmüş gibi başarıyla gerçekleştiriyor.

Dünya mutfaklarında epeyce köklü bir geçmişi ve kendine has kategorileri olan ve “pasta al forno” olarak bilinen fırın makarnalar, temelde iki kategoriye ayrılıyor. Beşamel sos ile pişen ve kaynağını Rönesans saray mutfağından alan bir kategori ile muhtemelen 9. yüzyılda Arap kültürünün bir Avrupa’daki yansımalarından biri olarak ortaya çıkmış, içi kat kat malzemelerle kaplı bir tartı andıran yemeklerden oluşan başka bir kategori….

Hangi kategoriye ait oldukları bir tarafa, lezzetiyle tüm dünyaya nam salmış iki tarif, fırın makarna yemeklerinin mutfaktaki gücünü sizlere yeniden hatırlatmaya yetecektir. Bunlardan biri, tüm zamanların en tembel ve en obur kedisi Garfield’in en sevdiği yemek olan lazanya; diğeri ise İngiliz ve Amerikan mutfak kültürünün çok sevilen bir parçası olan mac and cheese… Hiç tatmamış insanların bile büyük olasılıkla adına aşina oldukları bu iki tarif, fırına giren makarnanın dünya mutfağına kazandırdığı iki klasik.

Elbette, fırında pişirilen makarna tarifleri bu ikisi ile sınırlı değil. Birçok lezzetli birleşim ve mutfaktaki yaratıcılığın ortaya çıkardığı farklı reçeteler ile sayısız fırın makarna tarifi sofralarımıza konuk olmayı bekliyor. İsterseniz gelin, en sevilen fırın makarna tariflerinden bazılarına bir göz atalım.

Nefis Fırın Makarna Tarifleri 

Lazanya 

Fırın makarnaların en ünlüsü, beşamel ve bolonez sosun kat kat makarna tabakaları arasında enfes birleşimi ile hazırlanıyor.

Mac and cheese

Genellikle cheddar ile hazırlanan peynir sosu ve makarnanın muhteşem uyumunun yarattığı bu ünlü fırın makarna tarifi, çeşitli malzemelerle de zenginleştirilebiliyor.

Brokoli ve Sosisli Fırın Makarna 

Beşamel sos ve peynirin nar gibi kızardığı bu tarif, brokoli katkısıyla sağlıklı bir alternatif haline geliyor.

Patlıcanlı Fırın Makarna 

Patlıcandan gelen isli notalar, tulum peyniri gibi kompleks bir lezzetle bir araya gelip fırında makarna ile buluştuğunda tadına doyulmaz bir lezzet çıkıyor ortaya.

Peynir Dolgulu Midye Makarna 

Haşlanıp peynirle doldurulduktan sonra fırına giden midye makarna ve domates sosun benzersiz uyumu, görsel olarak da doyurucu bir lezzet yaratıyor.

 

masanın-üzerindeki-beyaz-peynirler

Kremalı Karnabaharlı Fırın Makarna 

Kremayla birleşen karnabaharın eşsiz lezzeti ve fırın yemeklerine çok yakışan dokusu, bu fırın makarna tarifine hayat veriyor.

Bazıları dünyanın en sevilen yemekleri arasında yer alan bazıları ise denemeye değer yaratıcı tarifler olan bu yemekleri de tanıdıktan sonra sanırız fırın makarnalarda kullanabileceğiniz iki eşsiz üründen söz etmemizin zamanı geliyor. Mutfaklarımızdan asla eksik olmayan ve fırın makarnalara da çok yakışan bu ürünlerden biri soğan diğeri de beyaz peynir.

Fırın Makarnalara Lezzet Katan İki Malzeme: Soğan ve Beyaz Peynir 

Soğan  

Herhalde ülkemizde girmediği hiçbir tencere yemeği olmayan soğan, lezzetin temelini atmak için kullandığımız vazgeçilmez bir ürün. Fırına girdiğinde kazandığı karamelize lezzet ile yemekleri bambaşka bir boyuta taşıyan bu ürün, sağlıklı özellikleriyle de öne çıkıyor.

Zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldıran, prebiyotik özelliği ile vücudumuzdaki dost bakterileri besleyen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren soğanı, geleneksel olarak tüm yemeklerde kullanıyor oluşumuz, sadece lezzetle ilgili bir seçim ya da bir tesadüf değilmiş gibi görünüyor.

Beyaz Peynir 

Kahvaltı sofralarının daimi konuğu, ekmekle birlikte kazınan bir mideyi hemen yatıştırmanın en pratik yolu ve en lezzetli börek harçlarının başrol oyuncusu olan beyaz peynir, elbette fırın makarnada kullanmak için de çok iyi bir seçim.

Üstelik, probiyotik içeriği ile vücudumuza yararlı bakteriler kazandırması, içerdiği bol miktarda kalsiyum ile kemiklerimizi güçlendirmesi, ve ağız içindeki asitliği giderme özelliğiyle diş çürüklerine karşı koruma sağlaması da cabası.

Sizler için enfes fırın makarna tariflerinden bir kupleyi ve makarnanız fırında pişerken kokusu burnunuza gelecek iki harika malzeme hakkında bilgileri bir araya getirdik. Muhteşem bir fırın makarna hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey bu bilgileri zihninizde bir araya getirmek ve biraz da yaratıcılığınızı konuşturmak. Elbette, enfes tarifleriyle Nuh’un Ankara Mutfak Akademisi’nin şefleri de her zaman yanınızda. Şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemizi görmek için hemen linke tıklayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler