• mantı-makarnalar

“Bir kaşığa kırk tane” sığacak denli küçük ya da birkaç tanesiyle bir öğün oluşturacak kadar büyük…  Nakış gibi işlendiği tepside fırına gireni, buharda yumuşacık pişeni ya da derin yağda kıtır kıtır oluncaya dek kızaranı… Onlarca enfes çeşidi ile mantı, ülkemizde ve dünyada neredeyse başlı başına bir yemek kategorisi oluşturan benzersiz bir lezzet.

Dünyanın her köşesinde yapılan birçok farklı mantı tarifinin ortak noktası ise hemen hepsinin hazırlanması oldukça zahmetli ve çok aşamalı yemekler olması. Hamurunun hazırlanması, açılan hamurun sabırla doldurulup kapatılması ve farklı tekniklerle pişirilmesi gibi meşakkatli aşamalara sahip olan mantı yapımı, neyse ki yiyecek endüstrisinin gelişimiyle daha pratik bir alternatife kavuşmuş.

Dünyanın diğer tüm mantı çeşitleri gibi kendine özgü bir lezzete ve dokuya sahip olan ve bizi saatlerce uğraşmamıza gerek kalmadan mantımıza kavuşturan o harika üründen söz ediyoruz. Yani mantı makarnadan… Çeşitli pişirme tekniklerini kullanmaya olanak tanıyan ve içini hangi lezzetli malzemeyle dolduracağımız konusunda bizi serbest bırakan mantı makarna, istediğimiz her an sofralarımızı bu nefis sürprizlerle donatabilmemizi sağlıyor.

Ülkemizde en yaygın olarak kıymalı klasik mantı içiyle doldurularak pişirilen mantı makarna, farklı malzemeler ile bir araya gelip rengarenk tarifler oluşturmaya da oldukça müsait bir ürün aslında. İsterseniz gelin, mantı makarna kullanarak yapabileceğiniz birkaç nefis yemeği sizlerle paylaşalım.

Mantı Makarna ile Farklı Lezzetler 

 

Domates ve Ispanaklı Mantı Makarna 

Domates ve ıspanağın lezzetini, kremanın kendine özgü dokusuyla harmanlayan bu tarif, mantı makarnayla yaratabileceğiniz eşsiz lezzetlerden biri.

Tavuklu ve Zeytinli Mantı Makarna 

Mis gibi kokulu fesleğenle hazırlanan bir sos içinde tavuk ve zeytin lezzetini mantı makarnaya saklayan bir tarif.

Sarımsaklı Tereyağında Bal Kabaklı Mantı Makarna 

Sarımsaklı tereyağının yarattığı lezzet patlamasına bal kabağının kendine özgü karamelize tadının eşlik ettiği enfes bir yemek.

Peynir ve Ceviz Dolgulu Mantı Makarna 

Ülkemizde yaygın olarak erişteyle birlikte tüketilen peynir ve cevizi bir harç haline getirip mantı makarnanın içinde kullandığınızı düşünün, leziz durmuyor mu sizce de?

 

masanın-üzerindeki-yeşil-mercimek-tabağı

Somon Füme ve Kaparili Mantı Makarna 

Somon fümenin isli tadına çok yakışan kapari tanelerini krema içinde buluşturarak hazırlayabileceğiniz deniz kokulu bir mantı makarna tarifi.

Lezzeti çeşit çeşit malzemeyle katlanan bu rengarenk tariflerden sonra, en güzel mantı makarnaları hazırlamanızı sağlayacak iki harika ürün hakkında bilgiler vermeye geçebiliriz galiba. Bu ürünlerden ilki, ülkemizdeki mantı tariflerinin klasik dolgu malzemesi olan kıyma. Diğeri ise lezzeti ve sağlıklı özellikleriyle birçok tarifte çok iyi bir et alternatifi olarak kullanılabilen yeşil mercimek.

Mantı Makarnanın İki Lezzet Arkadaşı: Kıyma ve Yeşil Mercimek 

 

Kıyma 

Tıpkı mantıda olduğu gibi böreklere ve çeşit çeşit fırın yemeklerine de lezzet katan kıyma, etin tadını ve besleyici özelliğini eklemek istediğimiz hemen her tarife girebiliyor. Hem de bunu soğan ve birkaç baharatla bir araya gelip kavrulduğunda en güvenilir lezzet reçetelerinden birini ortaya çıkararak yapıyor. Yüksek protein içeriğiyle makarnayı eşsiz bir şekilde tamamlayan kıyma, mantı makarna ile en sık kullanılan ürünlerin de başında geliyor.

İçerdiği demir ile kansızlığa iyi gelen, sahip olduğu B12 vitamini sayesinde ise sinir sisteminin korunmasını sağlayan kıymanın; mantı makarnanızda kullanmak için yıllardır olduğu gibi bugün de çok iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Yeşil Mercimek 

Yeşil mercimek, eşsiz besleyiciliği ile özellikle ağır bedensel işlerde çalışan ya da spor yapanlar için her zaman çok iyi bir seçenek oluşturdu. Yemeği, salatası, erişte ile bir araya gelerek yarattığı ve kimi yörelerde Sakala Çarpan, kimi yörelerde ise Ata Binmiş Ayağını Sallamış gibi ilginç isimli yemekleriyle de tanınan yeşil mercimek, son yıllarda başka bir özelliği ile de gündemde. Haşlanıp karabiber, kimyon gibi barahatlarla bir araya geldiğinde kıymalı harç lezzetini kolayca yakalayabilen bu muhteşem ürün, birçok tarifte et alternatifi olarak kullanılabiliyor.

Lezzetiyle olduğu kadar besin değeri ile de eti aratmayan yeşil mercimek protein zengini bir ürün olarak, vücudumuzdaki dokuların yapı taşı olan bu çok önemli besin ögesini bitkisel kaynaklardan almak isteyenler için de harika bir alternatif oluşturuyor.

Evde kolayca pişirebileceğiniz, çeşit çeşit malzemeyle dolu rengarenk mantı makarna yemekleri ve iki enfes ürün hakkında bu kadar bilgiden sonra; yoğurtlu sosun üstüne tereyağını cızlatma aşamasına hemencecik gelmek için karşı konulmaz bir istek duyuyor olabilirsiniz. Öyleyse ne duruyorsunuz, hemen mutfağa gidin ve mantı makarnanızı kaynar suyun içine bırakın. Nasıl bir tarif hazırlayacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa da Nuh’un Ankara Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemizden yararlanın. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler