• masanın-üzerindeki-tatlılar

 Makarnayı hangimiz sevmeyiz ki? Yorgun argın dönülen bir iş gününün sonunda çabucak sofraya konulacak tanıdık ve güvenilir bir lezzet ya da çok katmanlı, gurmelere layık bir yemek… Makarnanın yüzyılları deviren lezzeti bir parça dokunmuştur mutlaka herkese. Fakat bu lezzetin arkasındaki gücü herkes tanır mı? Bizce burası biraz şüpheli. Makarnanın hamurdan yapılan ve lezzetini bereketin sembolü buğday başaklarından alan bir ürün olduğunu bilir herhalde çoğu insan. Ama onun en önemli ham maddesinin aslında birçoğumuz için epey tanıdık bir ürün olduğunu bilmeyenler de çoktur. Peki, dünyayı doyuran makarnanın arkasındaki bu tanıdık ürün hangisi ve çoğumuz onu hangi yiyecek ile tanıyoruz?

Makarnanın arkasındaki buğday mucizesinin adı irmik. Ve evet, biz onu daha çok “tatlı yiyip tatlı konuştuğumuz” lezzetlerden, sohbetleri keyiflendiren tatlılardan tanıyoruz. Dünyada en çok üretilen ikinci tarım ürünü olan durum buğdayından elde edilen irmik, sarı parlak rengi ve iri taneleriyle makarnayı yaratan mucizenin ta kendisi. Tabii bir de yaşadığımız coğrafyada yaygın olarak tüketilen irmikli tatlıları…

100 gramında 360 kcal enerji bulunan eşsiz bir karbonhidrat kaynağı olan irmik; aynı zamanda bu karbonhidratın yavaş yavaş sindirilen, glisemik indeksi düşük bir tür olmasıyla da insan sağlığına katkı sağlıyor. Tabi ki irmiğin sağlıklı özellikleri sadece bununla sınırlı değil. İçerdiği çok sayıda farklı vitamin ve mineral sayesinde neredeyse vücudumuzun tüm sistemleri için faydalı özellikler taşıyan bu eşsiz ürün, özellikle dünyayı keşfederken bolca enerjiye ihtiyaç duyan minikler için çok faydalı.

İrmik, kendi adıyla anılan ve birçok lezzetli malzemeyle bir araya gelerek onlarca farklı tarif yaratmamıza olanak tanıyan irmik tatlısının yanında mutfağımızın klasikleri arasında yer alan diğer tatlı tariflerinde de karşımıza çıkıyor. İsterseniz gelin, sözcüklerimizin arasından şerbetinin lezzeti sızacak bu irmikli tatlı tariflerini bir hatırlayıp gözden geçirelim.

En Sevilen İrmikli Tatlılar 

Revani 

İrmiğin lezzetine bir başka mucizevi ürün olan yoğurdun sağlıklı özelliklerini de ekleyen, yumuşacık, harika bir tatlı.

Şekerpare 

İrmikle yapılan en popüler tariflerden biri olan şekerpare, ağızdan dağılan kıvamıyla benzersiz tatlılarımızdan biri.

Kalburabastı 

Adını yapılış yönteminden alan ve kendine özgü şekliyle damaklara olduğu kadar göze de hitap eden bir klasik.

Cennet Çamuru 

Kilis yöresinde yapılan ve ilginç ismiyle dikkat çeken bu tarif, irmikle hazırlanan en çarpıcı lezzetlerden.

Haşhaşlı Sultan Tatlısı 

İrmik sayesinde şekil alan kurabiyeleri haşhaş lezzetiyle buluşturan bu tarif gerçekten de sultanların ağzına layık. Ülkemiz mutfağının birbirinden güzel irmikli tatlı tariflerine bir göz attıktan sonra irmik tatlımıza eşlik ederek onu bambaşka bir tarif haline getirecek malzemelerden ikisi hakkındaki bilgilere geçebiliriz galiba. İşte, sayısız farklı tatlı tarifine kapı aralayan irmik tatlılarına lezzet katacak iki eşsiz malzeme: Dondurma ve kaymak.

masanın-üzerindeki-içi-dondurma-dolu-tabak

İrmik Tatlısı Lezzetine İki Enfes Eşlikçi: Dondurma ve Kaymak 

Dondurma 

Kökleri günümüzden yüzlerce yıl öncesine, Antik Roma dönemine kadar uzanan ve ülkemizde de dünyaca ünlü çeşitleri yapılan dondurma; belki de tüm zamanların en ferahlatıcı ve en hafif tatlılarından biri. Dünyanın en besleyici ürünlerinden sütün girdiği en tatlı kılıklardan biri olan dondurma, kendi başına harika bir tatlı olduğu gibi farklı tariflere eşlik etmek konusunda da çok başarılı bir ürün. Öyle ki ülkemizde uzun yıllardan beri, birçok tatlı tarifinin yanında mutlaka önerilen bir seçenek olmuş durumda. İşte bu nedenle biz de sormaktan hiç çekinmiyoruz: “İrmik tatlınızın yanında dondurma da ister misiniz?”

Kaymak 

Süt ürünlerinin kendisi de hafif şekerli bir tada sahip, enfes üyelerinden biri olan kaymak; ülkemizin kimi ünlü tatlılarının olmazsa olmaz malzemelerinden biri. Sütün işlenmesiyle elde edilen doğal bir krema olarak düşünebileceğimiz bu ürün, tarifinde yer alan vazgeçilmez malzemelerden biri olsun ya da olmasın birçok tatlıya gerçekten çok yakışıyor. Bal ile yarattığı lezzet ortaklığı sayesinde kahvaltılardan hiç eksik bu eşsiz ürün aynı zamanda Afyon kaymağı gibi ülkemizin özel bir değeri biçiminde de karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak, harika tadı ve özel kıvamıyla şöyle koca bir parça Afyon kaymağı olmadan kimse bir ekmek kadayıfı hayal edemiyor. Öyleyse lezzetini durum buğdayından alan nefis bir irmik tatlısı neden bu güzellikten mahrum olsun ki?

Revaniler, kalburabastılar, şambaliler, höşmerimler; Maraş dondurmaları ve Afyon kaymakları gözlerimizin önünde bir geçit törenine çıkmışken, siz ne durumdasınız bilmiyoruz ama biz hafiften bir tatlı krizine giriyor gibiyiz galiba. Eğer siz de leziz bir tatlı yapmak için dolapta irmik kalıp kalmadığını kontrol etmeyi düşünüyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin deriz yani. Hem tatlınızı irmik gibi sağlıklı bir malzemeyle yapacağınızı da unutmayın. Eğer, farklı bir irmikli tatlı yapmak istiyor ama hangi tarifi kullanacağınıza karar veremiyorsanız Nuh’un Ankara Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tatlı tariflerden oluşan oynatma listemize de mutlaka bir göz atın. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler