• masanın-üzerindeki-içi-çorba-dolu-kase

Günümüzde hızına yetişmekte zorlandığımız bir değişim rüzgarının içinde olabiliriz. Fakat, zaman akıp giderken, hiç değişmeden bizi bekleyen bazı değerlere sahip olduğumuz kesin. Her şey düne göre ne kadar farklı olursa olsun, kaybolmayacağını bildiğimiz duygularla bizi her yıl yeniden karşılaştıran Ramazan ayı da bu değerlerden biri.

İnsanları bir araya getiren ve lezzeti paylaşmanın keyfini derinden hissettiren bereketli Ramazan sofraları ise adeta bu kutsal ayın alametifarikasını oluşturuyor. Mutfağımızın eşsiz zenginliğini alabildiğine mütevazı bir duruşla sergileyen bu sofralar, tıpkı bu mukaddes ayın kendisi gibi kolay kolay değişmeyen öğelerle karışılıyor bizi her sene.Herkesin önüne itinayla yerleştirilmiş birer bardak su, zeytin, hurma tabakları… Ve lezzetin sıvı hali, açlığı sağlıkla bastıran çorbalar…

Türk mutfağının eşsiz bir tarif çeşitliliği sunduğu, geleneksel gastronomi kültürümüzün en önemli öğelerinden biri olan çorbalar; günümüzden on binlerce yıl önce sanki Ramazan ayı ve onun hem öğretici hem de eşitlikçi ritüeli oruç düşünülerek icat edilmiş gibiler.

Oruç tutarak geçirdiğimiz bir günün sonunda, vücudumuzdan eksilen sıvıyı çabucak yerine koymamıza ve verdiği doygunluk hissiyle iştahımızı kontrol altında tutmamıza yardım eden çorbaların; İftar sofralarının vazgeçilmez başlangıcı olması hiç de boşuna değil.

Üstelik mutfağımızdaki tariflerinin sayısını düşündüğümüzde Ramazan’ın her öğününde farklı bir çorbayı sofralarımıza koymamız da işten bile değil. Zira Türk mutfağında birbirinden lezzetli, öyle beş-on tane değil, yüzlerce farklı çorba tarifi bulunuyor.

Lezzetli ve Besleyici Ramazan Çorbaları 

Geliştirilmeye, zenginleştirilmeye açık yüzlerce tariften oluşan bu eşsiz lezzet yelpazesini bir blog yazısının sınırlı satırlarına sığdırmanın imkansız olduğunu biliyoruz. Fakat, Ramazan sofralarına çok yakışacak birkaç çorba tarifini hatırlatmadan geçmek de olmaz diye düşünüyoruz. İşte deneyince çok seveceğinize inandığımız enfes çorba tarifleri:

 Mercimek Çorbası 

Asla eskimeyen ve lezzetinden bıkılmayan çok başarılı bir klasik… İster posasıyla birlikte ister süzme, dumanı üstünde bir mercimek çorbası; Ramazan sofraları için çok iyi bir seçenek.

Kıymalı Arpa Şehriye Çorbası 

Şehriye ile kıymanın eşsiz lezzet uyumunu yansıtan bu çorba, Ramazan günlerinde size uzun süreli tokluk sağlayacak tariflerden biri.

Kuskuslu Tarhana Çorbası 

Geleneksel mutfak kültürümüzün benzersiz ürünü tarhana, kuskusla buluşuyor; ortaya çıkan enfes çorba, Ramazan günlerini dinç geçirmenizi sağlıyor.

Şehriyeli Baklagil Çorbası 

Baklagillerin besleyiciliği ile bol enerjili şehriyeyi buluşturan bu çorbanın, tam Ramazan öğünlerine göre bir tarif olduğunu söyleyebiliriz.

Yoğurtlu Soğuk Yaz Çorbası 

Bu yıl olduğu gibi bahara ya da yaza denk gelen Ramazan günlerinde tüketebileceğiniz, eşsiz ferahlatıcılığıyla öne çıkan bir soğuk çorba tarifi.

masanın-üzerindeki-et-suyu-dolu-kase

Lezzetli Çorbaların İlk Adımı: Et Suyu ve Tavuk Suyu 

Ramazan sofralarına çok yakışacağını düşündüğümüz tariflere bir göz attıktan sonra, çorbalar için benzersiz birer lezzet tabanı oluşturan iki malzeme hakkında bilgiler vermeye geçebiliriz. Üstelik bu malzemeler yalnızca çorbalara değil, daha pek çok farklı tarife de başarıyla lezzet katıyorlar. Hazırladığınızda, çoğu çorba tarifinin de yarısından fazlasını halletmiş olacağınız bu iki harika malzeme: Et suyu ve tavuk suyu.

Protein ve Kolajen Kaynağı Et Suyu

Dünya gastronomi kültüründe bulyon ya da stok olarak da bilinen ürünlerden biri olan et suyu, birçok başarılı şefin en önemli lezzet sırlarından birini oluşturuyor. Tercihen ilikli kemik ve doğal jelatin içeren etlerin, lezzetlendirici sebzeler ve baharatlarla birlikte uzun süre pişirilmesiyle elde edilen et suyu, kolayca muhafaza edilebilme özelliğiyle de öne çıkıyor. Et suyu ile pişirilen çorbalar ise eşsiz lezzetleri ile hemen kendini belli ediyor.

Vücudumuzdaki dokuların yapımı, yenilenmesi ve onarılmasında kullanılan çok önemli besin ögelerini  barındıran et suyu, bu yönüyle oldukça sağlıklı da bir ürün. Barındırdığı jelatin sayesinde yaşla birlikte yıpranan eklemlerimizin kendini yenilemesine katkı sağlayan bu lezzetli malzeme; içeriğinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller ile kemik sağlığını da destekliyor.

Hayvan kemiklerinden ve etten yapılan bir et suyu hem kolajen hem de protein kaynağıdır. Protein, vücut dokularının büyümesi ve onarımı için gerekli olan önemli bir besindir. Kollajen ise bağ dokularında, deride, kemiklerde, dişlerde ve kıkırdakta bulunan bir proteindir.

Şifa Kaynağı Tavuk Suyu 

Ülkemizde tam bir şifa kaynağı olarak görülen çorbaların baş kahramanı olan tavuk suyu, aslında tıpkı et suyuna benzer bir şekilde üretilip saklanıyor. Tıbbın babası olarak kabul edilen ünlü bilim insanı İbn-i Sina’nın da bir tedavi yöntemi olarak gördüğü tavuk suyu, içine katılacak malzemeleri değiştirip onlarca farklı çorba tarifi yaratmamıza olanak tanıyor.

Lezzetiyle mutluluk veren tavuk suyu; bağırsak floramızın düzenlenmesine yardımcı olarak tükettiğimiz faydalı besin ögelerinin  daha iyi emilmesini sağlarken, içerdiği glisin adlı aminoasit sayesinde rahatlatıcı bir etki gösterip uykumuzun düzene girmesine bile yardımcı oluyor.

Ramazan öğünlerinin olmazsa olmazı çorbalar ve en lezzetli çorbaları hazırlamamızı sağlayacak et ve tavuk suyu hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Şimdi, enfes bir çorba pişirmek için mutfağa girmekte sıra… Ya da kim bilir, belki de Ramazan ayı boyunca yapacağınız yemeklere lezzet katacak et ya da tavuk suyunu hazırlamak istersiniz önce… Mutfağa hangisi için girecek olursanız olun, yeni bir tarife ihtiyaç duyduğunuzda Nuh’un Ankara Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hep yanınızda olduğunu unutmayın. Şeflerimizin hazırladığı lezzetli çorba tariflerden oluşan oynatma listemizi görmek için tıklayın. Şimdiden afiyet olsun.

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler