• arpa-şehriyeler

Mutfaklarımızdan hiç eksik olmayan ürünlerden biri olan arpa şehriye, herhalde bir çoğumuzun aklında sanki doğada sofralarımıza geldiği haliyle var olan özel bir ürün olarak yer etmiştir. Oysa diğer tüm şehriye çeşitleri gibi arpa şehriye de bir makarna türevi. Durum buğdayından elde edilen makarna hamuruna, zihnimizde onu doğal bir ürün olarak görmemizi sağlayacak bir biçim verilmesiyle elde edilen arpa şehriye; tavuk suyuna çorbasıyla geleneksel mutfak kültürümüzde her derde deva olduğu düşünülen lezzetin bir parçası olduğu gibi verdiği kavruk tatla pirinç pilavlarının klasik eşlikçisi rolüne de bürünebiliyor.

Makarnanın taşıdığı tüm sağlıklı özelliklere sahip olan arpa şehriye, sofralarına renk katmak isteyenler için hiçbir eşlikçiye ihtiyaç duymadan enfes bir pilavın da baş kahramanı olabiliyor. Özgün tadı ve tanelerinin özel biçiminden gelen eşsiz dokusuyla enfes bir yemek olan arpa şehriye pilavı, sofralarımızdaki sulu yemek çeşitlerine başarıyla eşlik ediyor ve yeri geldiğinde pek çok farklı ürünle lezzetlenme potansiyeli de taşıyor. Pirinç gibi glisemik indeksi yüksek bir besin kullanılarak hazırlanan pilavlara karşı sağlıklı bir alternatif de oluşturan şehriye pilavı; kan şekerinde ani değişikliklere sebep olmayarak verdiği uzun süreli tokluk hissi, içerdiği bolca lif sayesinde sindirim sistemine olumlu etkisi ve onlarca küçük parçadan gelen makarna lezzeti ile Ramazan öğünlerine de çok yakışıyor.

Rengarenk Arpa Şehriye Tarifleri 

Elbette, çorba ve pilav gibi bilindik tariflerin yanında diğer tüm makarna çeşitleri gibi birçok farklı tarifte de kendine yer bulabiliyor arpa şehriye. Ayrıca ülkemizin çeşitli yörelerine özgü enfes ürünlerle birleşerek ya da yerel lezzetlere yenilikçi bir öğe olarak eklenerek de sayısız farklı tarifin ortaya çıkarılmasında rol oynayabiliyor. Her zaman mutfaklarımızdaki dolaplardan birinde sıranın kendisine gelmesini bekleyen bu alçak gönüllü kahramanın nasıl lezzetler ortaya çıkarabildiğine, gelin, bazı örnek tarifler aracılığıyla birlikte tanık olalım.    

Şehriyeli Dereotlu Kabak Salatası 

Kabak ve dereotunun muhteşem uyumunu arpa şehriyenin doyuruculuğuyla destekleyen tazeleyici bir lezzet.

Pazılı Şehriye Dıblesi  

Karadeniz bölgesinin tadına doyulmaz lezzeti dıbleye, arpa şehriyeli bir katkı… İftarda tüketmek için çok iyi bir tarif olabilir. 

Arapgir Mor Reyhanlı Ayva Dolması  

Elbette Arapgir mor reyhanıyla yapmak zorunda değilsiniz ama bu enfes yemek, coğrafi işaretli işaretli ürünümüzle bir başka güzel oluyor. 

Tavuklu Şehriye Salatası  

Tavuğun proteini ve arpa şehriyenin kaliteli karbonhidratı bir araya geldiğinde ortaya dört başı mamur bir Ramazan lezzeti çıkıyor.

Şehriyeli Baklagil Çorbası:  

Kendisi de baklagilleri andıran bir tür makarna olarak arpa şehriye, tam sahurda tüketmelik, doyurucu mu doyurucu bir çorbaya konuk oluyor bu tarifte. 

Tavuklu Şehriye Pilavı  

Pirinç ve bulgurlu pilav yerine misafirlerinize alternatif olarak sunabileceğiniz ve bir o kadar lezzetli tavuklu şehriye pilavını mutlaka denemelisiniz. Besleyici ve doyurucu olmasının yanında içerisindeki zengin besinler sayesinde misafirlerinize aperatif olarak bile sunabilirsiniz.

masanın-üzerindeki-ceviz-taneleri

Arpa Şehriye Pilavına Lezzet Katan İki Kuruyemiş: Badem ve Ceviz  

Arpa şehriye kendi başına öyle lezzetli bir ürün ki, kaliteli bir tereyağı enfes bir arpa şehriye pilavı çıkarmak için ihtiyaç duyacağımız tek malzeme olabilir. Fakat, makarnanın farklı malzemelerle eşsiz bir uyum gösterme özelliğini de bünyesinde taşıyan bu ürünü, lezzetli eşlikçilerle desteklememizin önünde de hiçbir engel bulunmuyor. İsterseniz gelin, arpa şehriye pilavınızı çok daha lezzetli kılacak ve pilavınızın protein miktarını da artıracak iki malzeme hakkında bilgilere bir göz atalım. Keyifli atıştırmalıklar olarak en güzel sohbetlere eşlik eden iki kuruyemiş, şimdi arpa şehriye pilavlarınıza lezzet katmak için sahnede: Karşınızda, badem ve ceviz.   

Badem  

En sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biri olan ve yazın buzla dolu kaplarda insanları serinleten bir sokak lezzeti olarak da karşımıza çıkan badem, perde pilavı gibi mutfağımızın çok özel tariflerinden aşina olduğumuz bir ürün. Pilavlara kattığı lezzetten emin olduğumuz bu bol proteinli ürün, sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olan arpa şehriye ile bir araya geldiğinde ideal besin öğesi dengesini yakalamış bir yemek çıkıyor ortaya. Kötü kolesterolü düşürerek kalp – damar sağlığına da ciddi oranda katkı sunan bademin desteği ile hazırlayacağınız bir arpa şehriye pilavı, Ramazan öğünlerinde tüketmek için de çok iyi bir alternatif oluşturuyor. 

Ceviz   

Mucizevi organımız beyinin küçük bir modelini andıran ceviz; ilginçtir ki gerçekten de beyin sağlığına katkı sunan, özellikle büyüme çağındaki miniklerin zihinsel gelişimine sunduğu destekle tanınan bir ürün. Dövülmüş formuyla geleneksel makarna tariflerimizin klasik eşlikçilerinden biri olan enfes kuruyemiş, haliyle arpa şehriye pilavına da çok yakışıyor. İçerdiği sağlıklı Omega yağ asitleri gibi yapısında bulunan pek çok vitamin ve mineral ile de fayda gösteren bu enfes ürün ile hazırlayacağınız bir arpa şehriye pilavı, Ramazan sofralarınızın mutluluğunu artıracak bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlıyor.  

Yazımızı buraya kadar okuyanların hemen aklına mutfak dolabında görevini bekleyen arpa şehriyenin geldiğine eminiz. Enfes bir arpa şehriye pilavı ya da örnek olarak sunduğumuz tariflerdeki gibi harika eşleşmeler içeren yemekler… Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun, makarnanın uyumlu ruhuna sahip olan arpa şehriye, lezzetin sınırlarını zorlayacak yemekler hazırlamanız için sizleri bekliyor. Mutfakta bir parça desteğe ihtiyacı olduğunu fark edenlerin yardımına ise Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listesi koşuyor. Arpa şehriyeli tariflerimizin yer aldığı oynatma listesini görüntülemek için hemen tıklayın. Şimdiden afiyet olsun. 

Yorum yap!

İlgili İçerikler