Geçmişte Osmanlı Devleti sınırlarına dahil olmuş geniş bir coğrafyada, binbir çeşidiyle sofraları renklendiren harika bir lezzet var. Kıyma, peynir, ıspanak, patates, mantar ve daha nice lezzetli ürünle hazırlanabilen, kimi kıtır kıtır kimi yumuşacık birbirinden farklı dokularıyla da mutfağımıza eşsiz bir zenginlik katan bu lezzetin hangisi olduğunu tahmin etmişsinizdir. Pratik ve doyurucu çeşitlerinin yanında yapılışı oldukça zahmetli ve sofistike çeşitleri de olan bu eşsiz yiyeceğin adı, börek.

Burek, bourekas, boreg, byrek gibi isimlendirmelerle Balkanlardan, Kuzey Afrika’ya geniş bir coğrafya severek tüketilen bu lezzet; kahvaltıların ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olduğu gibi ana yemek olarak da tüketilebiliyor. Hamur temelli ürünlerin, farklı dolgularla lezzetlendirilerek pişirilmesiyle hazırlanan börekler; farklı ülkelere ve halklara mal olmuş pek çok çeşidi sayesinde sofralarımızın asla bıkılmayan, enfes yiyecekleri arasında yer alıyorlar. Üstelik, enfes iç harçlarına katılan farklı malzemeler sayesinde sağlıklı özellikler de kazanıyorlar.

Sahip oldukları tüm bu niteliklerle mutfak kültürümüzün sembol ürünlerinden birine dönüşen börekler, Ramazan’da tüketmek için de çok uygun bir seçenek oluşturuyorlar. Su böreği, kol böreği, paçanga böreği ve talaş böreği gibi tuzlu çeşitlerinin yanında laz böreği ve küt böreği gibi tatlı seçenekleri bile bulunan börekler; tarifleri konusunda öyle eşsiz bir esnekliğe sahip ki makarna kullanılarak bile hazırlanabiliyorlar.

Birbirinden Lezzetli Makarna Börekleri 

Belki “Makarnadan da börek olur mu?” diye düşünüyor olabilirsiniz, fakat birçoğu böreği andıran fırın makarna tariflerini hatırladığınızda bu sorunun yanıtının kocaman bir “Evet!” olduğunu fark edeceksiniz. Hem de herhangi bir hamur yerine makarnayı kullanarak yapacağınız bir börek, tarife makarnanın sağlıklı özelliklerini de kazandırarak, Ramazan öğünleri için çok iyi bir alternatif yaratmanıza da yardımcı olabilir. Şimdi, ister iftarda ister sahurda afiyetle tüketerek, vereceği uzun süreli tokluk hissinden yararlanabileceğiniz bazı makarna böreği tariflerine bir göz atalım dilerseniz.

Kıymalı Makarna Böreği 

Börek deyine ilk akla gelen, en klasik harçla lezzetlenen bu makarna böreği, iftarda tüketmek için çok iyi bir seçenek.

Makarnadan Su Böreği 

Yapımı zahmetli bir lezzet olan su böreğini, makarna kullanarak kolayca Ramazan sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Civil Peynirli Makarna Böreği 

Erzurum’un coğrafi işaretli ürünü, enfes civil peyniri ile hazırlanan bu tarif, sahurda tükettiğinizde enerji dolu bir Ramazan günü geçirmenize yardımcı olabilir.

Bol Yeşillikli Makarna Böreği 

Çeşit çeşit yeşilliğin içerdiği sağlıklı bileşenleri katları arasında barındıran bu makarna böreği, lezzetiyle de Ramazan öğünlerinize keyif katacak.

Şarküteri Ürünlü Makarna Böreği 

Sucuk ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin hem makarnaya hem de böreklere çok yakıştığı malum, peki makarna böreği ile bu uyumun etkisini iki katına niye çıkarmayalım?

masanın-üzerindeki-patlıcanlar

İki Harika Makarna Böreği Malzemesi: Peynir, Patlıcan 

Elbette, makarna böreği mantığını kullanarak farklı eşleştirmeler yaratmak ve onlarca farklı tarif hazırlamak mümkün. Sizler de evinizde halihazırda var olan ürünleri hamur yerine makarna kullanarak hazırladığınız böreklerde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. İsterseniz, lezzetli mi lezzetli makarna böreği tarifleri hazırlamanızı sağlayacak bu malzemelerden ikisine biraz daha yakından bakalım, ne dersiniz?

Peynir 

Kahvaltılara keyif katan ve pek çok farklı çeşidiyle sağlıklı bir atıştırmalık olarak da tüketilebilen peynir, sütün bize verdiği hediyelerden biri. Doğanın en ilginç ve mucizevi dönüşümlerini yaratan mayalanma süreci sayesinde ortaya çıkan bu benzersiz besin, aynı zamanda börek harcı olarak da çok seviliyor ve sıkça kullanılıyor. İçerdiği bol miktarda kalsiyum sayesinde kemik sağlığına iyi geldiği gibi yorgunluk ve stresle mücadeleye de katkı sunan peynir ile huzurlu bir Ramazan günü geçirmenizi sağlayacak bir makarna böreği hazırlayabilirsiniz.

Patlıcan 

Her ne kadar peynir ya da kıyma kadar popüler değilse bile harika bir harç malzemesi olan patlıcanla birçok lezzetli hamur işinin hazırlanabildiğini biliyoruz. Kendine özgü lezzetiyle börekleri sıradanlaşmakta kurtaran bu özel sebze, aynı zamanda sağlıklı özellikleriyle de öne çıkıyor. Bol lifli yapısıyla kan şekerinin dengede kalmasını ve kolayca acıkmamamızı sağladığı gibi tansiyonun ve stresin de kontrol altında tutulmasına yardımcı olan patlıcanla hazırlanacak bir makarna böreği, Ramazan’da tüketmek için çok iyi bir seçenek olabilir.

Yazdıklarımızı okuyunca mutfağa girip siz de hemen bir makarna böreği mi hazırlamak istediniz? Öyleyse hemen işe koyulabilirsiniz. Eğer tarifler konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemizi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler