• masanın-üzerindeki-irmik-tatlısı

Sevdiklerimizle buluşmanın mutluluğunu ve eşsiz bir birlik duygusunu bize her yıl yeniden yaşatan bayramlarımız, geleneksel lezzetleri ile damaklarımızda da adeta bir bayram havası estiriyor. Bayramlaşmak için birbirini ziyaret eden komşular, dostlar, akrabalar; sohbetlerin en keyiflisini, geleneksel ikramlarla süslü bayram sofralarının etrafında gerçekleştiriyor. Binlerce rengin ahenkli birliğiyle oluşmuş bir mozaiği andıran toplumumuzda, herkesin birbirine daha da yaklaştığı bayramların havasını en iyi yansıtan ikramlarsa tatlılar olsa gerek.

En klasikleri, baklava ya da benzeri şerbetli ve yufkalı tarifler arasından seçilen bu ikramlar, farklı denemelere için de oldukça elverişli. Bayramda konuklarını, pek çok evde karşılaştıklarından farklı bir tatlı ikram ederek şaşırtmak ve sağlıklı bir şekilde sindirebilecekleri, hafif bir tarifle onları bir nebze rahatlatmak isteyenler için bugün çok iyi bir önerimiz var. Buğdayın en güzel hallerinden biri ile hazırlayıp, kuruyemiş gibi sağlıklı malzemelerle lezzetlendirebileceğiniz irmikli tatlılar, bayramda konuklarınıza ikram etmek için çok iyi bir seçenek oluşturuyorlar.

Bayram İçin İrmik Tatlısı Tarifleri 

İrmik helvası gibi, mutfağımızın hem geleneksel hem de en rafine tariflerinden birine de ev sahipliği yapan bu enfes tatlı ailesi, çeşitli malzemelerin katkısıyla bayramda misafirlerinizi mutlu edecek bir çok farklı lezzeti yaratmanıza olanak tanıyor. İsterseniz gelin, bu birbirinden güzel irmikli tatlı tariflerine bir göz atalım.

Hurmalı İrmik Helvası 

Ramazan boyunca sofralarımızdan eksik olmayan mucizevi meyve hurma ile tatlanan bu irmik helvası, çok iyi bir bayram tatlısı alternatifi olabilir.

Karpuzlu İrmik Tatlısı  

Karpuzun ferahlatıcılığını, irmik tatlısının hafifliğiyle birleştiren bu tarif, bayramda konuklarınız için tazeleyici bir esinti etkisi yaratabilir.

İrmikli Lokum  

Ülkemizin geleneksel şekerlemesi lokumu, bayramda konuklarınıza farklı bir formda ikram etmenizi sağlayacak şık ve yaratıcı bir tarif.

Meyveli Magnolia  

Meyvelerin doğallığı ile tatlanan bu enfes tarif, bayramda misafirleri mutlu etmek için farklı ve harika bir seçim.

Haşhaşlı Revani  

Haşhaşın kendine özgü lezzetini taşıyan bu revani tarifi ile bayram sohbetlerinin keyfini daha da artırabilirsiniz.

Sütlü İrmik Tatlısı

Süt ve irmiğin mükemmel uyumu ile bayramda misafirlerinize sunabileceğiniz Sütlü İrmik Tatlısı yaza doğru mükemmel bir seçim olacaktır.

masanın-üzerindeki-tatlı-tabakları

Eşsiz Bir Lezzet Üçlüsü: Fındık, Fıstık, İrmik 

Bayram tatlısı olarak servis edilmeye çok uygun bu lezzetleri gördükten sonra irmiğin farklı tarifler yaratmaya ne kadar uygun bir ürün olduğunu daha iyi anlamışsınızdır. En basitinden en karmaşığına, irmikle yaratılan bu lezzetleri kendinize göre yorumlamanız ve çeşitli katkılarla yeni reçeteler yaratmanız mümkün. İsterseniz şimdi, hazırlayacağınız bir irmik tatlısına çok yakışacağını düşündüğümüz iki malzeme hakkında da biraz bilgi verelim. Kuru yemiş tabaklarının yıldızı oldukları gibi tatlılara da çok yakışan bu iki harika ürün: Fındık ve fıstık.

Fındık

Karadeniz bölgesinin en önemli ürünlerinden biri olan fındık, meydana getirdiği enfes kremalarla kahvaltı sofralarının yıldızı olurken, birçok tatlı tarifinde de eşsiz bir lezzet artırıcı olarak kullanılıyor. Kalp – damar sağlığına yaptığı muazzam katkılar ile bilinen bu harika ürün her gün bir avuç tüketilmesi önerilen bir sağlıklı yaşam sembolü niteliği de kazanmış durumda. Kendine özgü lezzeti ve tatlılarla gösterdiği muazzam uyum sayesinde fındık, şekerpare gibi birçok irmikli tatlımızın da olmazsa olmaz malzemesi olarak öne çıkıyor.

Fıstık     

Son yıllarda protein deposu bir bitkisel ürün oluşuyla sağlıklı beslenme programlarının da favorilerinden biri haline gelen fıstık, hem tatlı hem de tuzlu lezzetlere başarıyla uyum sağlamasıyla öne çıkıyor. Ortaya harika bir tatlı çıkarmak için neredeyse hiçbir desteğe ihtiyaç duymayan bu harika ürün, ünü ülkemiz sınırları dışına taşmış kimi lezzetlerin de ana malzemesini oluşturuyor. Bütün ya da dövülmüş haliyle tatlılara hem lezzet hem de kıtır bir doku kazandıran fıstık, bayramda misafirlerinize servis etmek için yapacağınız irmik tatlısında da leziz bir rol oynamak için hazırda bekliyor.

Bayram sofranıza çok yakışacak, enfes irmikli tatlı tarifleri ve kendi yaratıcılığınızı kullanırken yararlanabileceğiniz malzemeler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bundan sonrası artık bayram tatlımızı hazırlayıp dinlendirmeye ve ilk kapı zilini duyacağımız o mutlu ana kalıyor. Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimiz de elbette, mutfakta yardıma ihtiyaç duyanları bayramda da yalnız bırakmıyor. Şeflerimizin hazırladığı tatlı tariflerden oluşan oynatma listemize ulaşabilirsiniz. İyi bayramlar.

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler