• masanın-üzerindeki-mücver-tabağı

Mücver deyince herhalde herkesin aklına kabakla çabucak hazırlanan, tadına doyum olmayan ve ansızın insanın canı çeki veren o klasik tarif gelir. Aslına bakılırsa mücver, malzemeleri sabit tek bir tariften ziyade bir pişirme tekniğinin ismi. 

Dünya gastronomi literatüründe “fritter” olarak bilinen tekniğin ülkemizdeki adı sayılabilecek mücver, birçok farklı malzeme kullanılarak hazırlanan çeşitli lezzetler biçiminde karşımıza çıkabiliyor. Kökenini Osmanlı mutfağından alan ve o dönem “mücmer” olarak anılan bu teknikle hazırlanmış 20 kadar tarife, tarihi kayıtlarda da rastlandığı biliniyor. Birçoğumuz onu bir kabak yemeği olarak bilsek de Osmanlı mutfağında patlıcan, yumurta, kadayıf, kıyma, ciğer ve taze fasulye mücverlerine de rastlanıyor. 

Hazırlama tekniğindeki ufak tefek farklılıklar bir tarafa bırakılırsa mücverin genel olarak, küçük parçalar haline getirilmiş malzemelerin yumurta, un ya da irmik gibi ürünler kullanılarak birleştirilmesi ve yağda kızartılması biçiminde bir pişirme tekniği olduğu söylenebilir. Oldukça esnek olan bu teknik, mücverini hazırlayacağınız malzemeleri özgürce seçmenize, kolaylıkla birden fazla ürün ile mücverler hazırlayabilmenize ve mücvere şekil vermek için kullandığınız yumurta, irmik gibi ürünlerin miktarını kendinize göre ayarlayabilmenize olanak tanıyor. Elbette lezzeti artırmak için mücver tariflerine peynir çeşitleri ve taze otlar eklemek de mümkün. 

Ülkemizde mücver tekniğine çok benzer bir biçimde yapılan lalangayı da unutmamak lazım tabi. Blog sayfalarımızda yer verdiğimiz, lalanga hakkında bir yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

 

Lezzetli Mi Lezzetli Mücver Çeşitleri 

Mücver hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra gelin isterseniz, farklı malzemelerle hazırlayabileceğiniz birbirinden lezzetli mücver tariflerine bir göz atalım.

Ezine Peynirli Kuskuslu Mücver 

Ezine peyniri ve kuskusun lezzetini arkasına alan bu tarif, farklı malzemelerle hazırlanabilecek mücverlere şahane bir örnek. 

Soğan Mücveri 

İrmik kullanılarak hazırlanan bu kıtır kıtır tarif, soğanın karamelize olduğunda kazandığı eşsiz lezzeti barındırıyor.

Kaşar Peynirli Patatesli Mücver 

Patates ve kaşar peynirinin muhteşem uyumu bu kez de bir mücver tarifine lezzet veriyor.

Klasik Kabak Mücveri 

Bazen, bir lezzeti ilk sevdiğimiz en klasik halini yeniden özleriz. Yanında sarımsaklı yoğurduyla vazgeçilmez bir lezzet.

Balkabağı Mücveri 

Balkabağının havuçla desteklenen turuncusu, lezzetinin yanında görselliğiyle de dikkat çeken bir tarif ortaya çıkarıyor.

masanın-üzerindeki-maş-fasulyesi

Mücveri Yapılası İki Harika Ürün: Börülce ve Maş Fasulyesi 

Birçok farklı malzemeye nasıl da kucak açtığı yukarıdaki az sayıda örnekle bile çok iyi anlaşılan mücvere çok yakışacak, sağlıklı ve lezzet dolu iki malzeme önerisiyle devam edeceğiz şimdi. Sofranızda yer vereceğiniz sıra dışı mücver tarifleri yaratmanıza olanak tanıyacak bu iki malzeme, börülce ve maş fasulyesi. Haydi gelin, lezzetli ve sağlık dolu bu iki ürün hakkındaki bilgilere bir göz atalım. 

Börülce

Baklagillerin bu mini minnacık üyesi, şöyle bol zeytinyağlı bir salatada karşımıza çıktığında eşsiz lezzeti ile bizi mest ettiği gibi sağlıklı özellikleriyle vücudumuzu desteklemekten de geri durmuyor. Hemen tüm baklagiller gibi yüksek miktarda lif içeren ve bu özelliği ile hem sindirim sistemini destekleyen hem de kan şekeri dengesinin korunmasına yardımcı olan börülce, vücudumuzun yapı taşı proteinlerin de çok iyi bir kaynağı. Vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin olan bu harika baklagil, farklı bir mücver tarifi hazırlamak için kullanabileceğiniz en iyi alternatiflerden biri.

Maş Fasulyesi 

Mutfaklarımıza Asya’nın güney ve doğu kesimlerinden konuk olan bu baklagil, son yıllarda sağlıklı özellikleriyle gündemimize giren ürünlerden bir tanesi. Düşük kalorili olmasına karşın oldukça doyurucu bir ürün olan maş fasulyesi, içerdiği fitoöstrojenler sayesinde yaşlanmanın ciltteki istenmeyen etkilerini de azaltabilen bir besin. Fasulye’nin bu Doğu Asyalı kuzeni aynı zamanda kanser oluşumuna karşı da koruyucu maddeler içeriyor. Bütün bu sağlıklı özelliklerin yanına kendine has lezzeti de eklenince, maş fasulyesi, farklı bir mücver hazırlamak için en iyi tercihlerden biri haline geliyor.

Mutfağımızın yüzlerce yıllık bir lezzeti ve çeşitli malzemelerin kullanılabildiği şahane bir pişirme yöntemi olan mücver ile ona katılabilecek iki enfes malzeme hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Mücverin mutfakla arası biraz iyi olan herkesin kolayca uygulayabileceği bir teknik olduğunu biliyoruz. Ama siz yine de yardıma ihtiyaç duyarsanız, Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hep yanınızda olduğunu unutmayın. Şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler