• yoğurtlu-salata

İnsanlar için yemek yemenin, yalnızca karın doyurmak ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri almaktan çok öte bir fenomen olduğunu biliyoruz. Yemek yemek, ritüelleşmiş özellikleriyle aile bağlarını güçlendiren, arkadaşlık ilişkilerini pekiştiren, yalnızca lezzetin değil estetiğin yarattığı bir hazzı da yaşamamızı sağlayan ve buna benzer daha pek çok farklı boyutu olan bir eylem biz insanlar için. 

Yemek yemenin karın doyurmak dışında bizi tatmin eden farklı yönlerinden birinin de her kültürün mevsimlere ve hava sıcaklığına bağlı olarak şekillenen lezzetlere sahip olması ve bu lezzetler sayesinde fiziksel koşullarla baş etmemizi kolaylaştırmasıdır, diyebiliriz sanırım. Kışın içtiğimiz sıcacık, bir parça acılı ve yağ oranı yüksek çorbaları ve yaz aylarında bolca tükettiğimiz soğuk çorbaları düşünün mesela. Farklı iklimlerin bir arada var olduğu ve dört mevsimin de belirgin bir şekilde hissedildiği ülkemiz coğrafyası, mutfak kültürümüzün de bu tür tariflerle zenginleşmesini sağlıyor.

Mevsim değişip havalar ısındığında bolca tüketmeye başladığımız salataları da bu tür tarifler arasında sayabiliriz mesela. Tariflerinin olanak tanıdığı malzeme çeşitliliği yanı sıra hafif ve ferahlatıcı lezzetler olarak da öne çıkan salatalar, sıcak havalarda hoş bir esintiyle serinlemenin keyfini yaşatıyor bizlere. Mutfak kültürümüzde yer alan onlarca çeşidiyle birlikte farklı malzemeler kullanarak değişik tarifler oluşturmaya da çok uygun olan bu lezzetlere, sos olarak en iyi eşlik eden malzemelerden biri ise yoğurt. Hele ki makarna, taze sebze ve yoğurt üçlüsünün bir araya gelerek yarattığı lezzete sıcak havalarda kimsenin kolay kolay hayır diyebileceğini sanmıyoruz. 

Nefis Yoğurtlu Makarna Salatası Tarifleri 

Gelin biz de sıcak havalarda imdadımıza yetişen bu leziz salata tariflerinden bazılarına bir göz atalım, ne dersiniz?   

Brokolili Makarna Salatası 

Kışın da yazın da taze olarak bulunabilen, sağlık dolu sebze brokoli ile yoğurdu bir araya getiren harika bir tarif.

Pancarlı Makarna Salatası 

Pancarın, lezzetiyle olduğu gibi iştah açıcı pembesiyle de katkıda bulunduğu çok özel bir salata.

Dereotlu Makarna Salatası 

Yoğurt ve dereotunun yarattığı eşsiz ferahlatıcılık ile makarnanın doyuruculuğunu buluşturan, tam bir yaz tarifi.

Yoğurtlu Kuskus Salatası

Harika bir salata malzemesi olan kuskus ile yoğurdun tazeleyici etkisini bir araya getiren, malzemelerinin uyumu sayesinde klasikler arasına giren bir tarif.

Yoğurtlu Mangal Salatası

Közlenmiş sebzelerden gelen füme tadını yoğurda geçirerek her lokmasında eşsiz bir lezzet şöleni yaratan, farklı bir salata tarifi.

Yoğurtlu Patates Salatası 

Mutfağınızda eksik olmayan malzemeler ile yapabileceğiniz patates ve garnitürün müthiş uyumu ile pratik ve lezzetli bir tarif.

Taze sebzeler ve otlar, yoğurt ve makarna… Gördüğünüz gibi sizler de bu üçlünün yer aldığı sayısız kombinasyondan faydalanarak harika tarifler ortaya çıkarabilirsiniz. 

Yoğurtlu Salatalara Çok Yakışan İki Sebze: Brokoli ve Kabak 

İsterseniz seçenekleri biraz daraltmak adına, yoğurtlu salatalara çok yakışacak iki malzeme önerelim ve onlar hakkında kimi bilgiler verelim sizlere. Yoğurdun da makarnanın da çok sevdiği iki lezzet arkadaşı, brokoli ve kabak, karşınızda!

Brokoli 

 Ülkemizde yetiştirilmeye başlandığından beri sofralarımızın vazgeçilmezi haline gelen brokoli, lahanagiller ailesinin en lezzetli üyelerinden biri. Adını ilk olarak sağlıklı özellikleriyle duyuran bu enfes sebze; hafif diri kalacak biçimde haşlandıktan sonra, zeytinyağı ve limon ikilisinin temel oluşturduğu salata soslarıyla çok iyi bir uyum yakalayan ve sarımsakla gayet iyi anlaşan bir lezzet halini alıyor. Tabi hafifliği ve kendine özgü tadı ile sosunda yoğurt kullanılan bir salatanın da ana malzemelerinden birini oluşturabiliyor. 

En çok, antioksidan özellikleri sayesinde kansere karşı koruyucu olmasıyla bilinen brokoli; içerdiği liflerle bağırsak sağlığına iyi geliyor ve son yıllarda onunla yakından ilişkili olduğu keşfedilen bağışıklık ve ruh sağlığı gibi alanlarda da bize destek sunuyor.

Kabak

İçeriğinin büyük bölümü sudan oluşan, hafif mi hafif bu sebzenin yoğurtla nasıl lezzetli bir ikili oluşturduğunu herhalde herkes bilir. Ülkemizde de neredeyse her türlü tarifi yaygın olarak yoğurtla birlikte tüketilen kabak ile enfes bir yoğurtlu salata hazırlamak mümkün. Tabi bu ikiliye bir de makarna eklenince, sıcak havalarda tüketilmeye çok uygun, tazeleyici bir salata hazırlamak için gereken her şeyi elde etmiş oluyoruz neredeyse. 

Pek çok detoks tarifinde de karşımıza çıkan, yüksek lif ve su oranı ile diyet dostu bir besin olan kabağın, böbrek sağlığını desteklediğini ve cildimiz için de faydalı olduğunu hatırlatalım.

Sıcak havalarda, bizlere sadece karnımızı doyurmanın ötesinde bir tatmin sağlayan yoğurtlu salata tariflerinden bahsettik bu yazımızda sizlere. Makarna, taze otlar, mevsim sebzeleri ve yoğurdun bir araya gelmesiyle oluşan, bu hem hafif hem de pratik tariflerden birini hiç vakit kaybetmeden hazırlayabilirsiniz. Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin daha fazla tarif ve detaylı anlatımlarla size destek olmaya her zaman hazır olduğunu da unutmayın. Şeflerimiz tarafından hazırlanmış en güzel tariflerden oluşan oynatma listemize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. 

 

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler