• kebap

“Türk mutfağı deyince aklınıza ne geliyor?” sorusunu tüm dünya halklarına aynı anda ulaştırmanın bir yolu olsa, herhalde “Kebaaap!” diye bir ses gök kubbeyi doldururdu. Tüm Orta Doğu’da yüzyıllardır keyifle tüketilen bu lezzetin, ülkemiz mutfağıyla bu denli özdeşleşmiş olması hepimiz için gerçekten büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Hem de deyim yerindeyse tüm dünyanın ağzının suyunu akıtan bu lezzetin onlarca çeşidiyle adeta kuşatılmış biçimde yaşıyor olmak da büyük şans.

Çöp şiş, döner, iskender, büryan, Adana; tas, cağ ve patlıcan kebapları… Anadolu’nun dört bir tarafı, bazıları coğrafi işaretli, bazıları başlı başına birer fenomen haline gelmiş kebap çeşitleriyle sarılı… Yani kebap lezzetlerinin peşinde bir yolculuğa çıkan birisinin hepsini tatmak için tüm Türkiye’yi köşe bucak gezmesi gerekir. Tabi, bu kebapların pek çok çeşidini evlerimizde de aynı lezzette yapıp tatmamız mümkün. Zaten uluslararası gastronomi kültürüne mal olmuş bu çok özel ürünü, bizler yüzyıllardır evlerimizdeki olağan öğünlerimizde de büyük bir keyifle tüketiyoruz.

En Lezzetli Makarnalı Kebap Tarifleri 

Çeşitli boyutlarda et, çeşit çeşit sebze, farklı ekipmanlar ve pişirme teknikleri ile hazırlanan kebapların tümünü en az bir kere denemiş olmaksa pek de kolay sayılmaz. Yani, kebap bizim hem herkesten çok aşina olduğumuz ama hem de bizim için asla eskiyip sıradanlaşmayacak bir lezzet. Ülkemizin kimi yörelerinde değişmeyen bir kahvaltı olarak bile tüketildiği düşünülürse, kebabın  zaten pek bıkılacak bir lezzet olmadığı daha iyi anlaşılacaktır. Yine de biz, “Artık farklı kebap çeşitleri denemek istiyorum.” diyenler için bildiğimiz bazı farklı kebap tariflerini paylaşalım. Bu farklı tariflerin orta noktası ise tabi ki en sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından biri olan makarna kullanılarak hazırlanmaları.

Karacabey Soğanlı Dik Dik Kebabı 

Orijinal tarifte yer alan yufka yerine makarna kullanarak hazırlayabileceğiniz bir Bursa lezzeti.

İsotlu Erişteli Kebap 

Kebap deyince aklına acıların en lezzetlisi isot gelenlerin çok seveceği bir tarif.

Makarnalı Patlıcan Kebabı 

Ülkemizin en sevilen yemeklerinden biri olan patlıcan kebabını bir de makarnanın kattığı lezzet ile deneyin. 

Yoğurtlu Makarnalı Adana Kebabı 

Adana kebabı yoğurtlu olur da makarnası eksik olur mu? Mutlaka denemeniz gereken bir tarif. 

Makarnalı Şiş Kebap 

Kebap deyince belki de hepimizin zihninde ilk canlanan lezzet olan şiş kebap ile makarnanın doyuruculuğunu bir araya getiren bir tarif.

masanın-üzerindeki-patlıcanlar

Makarnalı Kebaplara Çok Yakışan Malzemeler: Patlıcan ve Soğan 

Makarna ile kebabın bir araya gelmeye ne kadar uygun iki lezzet olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatan tariflerimizi gördükten sonra, sıra makarnalı kebaplarımıza çok yakışacak iki malzemeyi tanımakta. Biri, çok sevilen bir kebap çeşidine adını veren, diğeri ise halk arasında, “kebabın can yoldaşı” olarak bilinen bu iki ürün: Patlıcan ve soğan.

Patlıcan 

Etin en lezzetli hallerinden birini yaratan kebaplar, ne yazık ki aşırı tüketildiklerinde kimi sağlık riskleri yaratabiliyorlar. Sebzeler, düşük kalorileri ve içerdikleri bolca lif ile kebaplara sağlıklı refakatçiler olarak eşlik ediyorlar. Bu sebzelerden biri de közlenmeye çok uygun yapısı ve kendine özgü tadı ile patlıcan. Enfes bir kebabın yanında çok iyi bir garnitür olabildiği gibi adını verdiği çok sevilen bir kebap türünün de yaratıcısı olan patlıcan, makarna ve kebap birlikteliğine çok yakışan ürünlerden biri.

Soğan 

Ülkemiz mutfağında, özellikle tencere yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlendiricisi olarak çok önemli bir rol oynayan soğan, pek çok kebap türüyle birlikte mutlaka servis edilen bir garnitür. Kebabın olduğu hiçbir sofradan eksik olmayan bu harika sebze dürümlerin arasında, güveçlerin içinde ya da üzerine ekilmiş sumakla birlikte kebap tabağının hemen yanı başında yerini alıyor.

Piştiğinde kazandığı kendine özgü karamelimsi tat ile kebapları lezzetlendiren soğan, doğal bir antibiyotik olarak öne çıktığı gibi antioksidan özellikleriyle de kebaplara sağlık katıyor.   

Mutfağımızın büyük şöhreti kebabın makarnayla bir araya gelerek yarattığı enfes tarifler ve makarnalı kebaplara başarıyla eşlik eden iki harika sebze… Sizi bilmiyoruz ama bu karşı konulmaz lezzetlerden bunca söz ettikten sonra bizim içimizden hemen şişleri hazırlamak ve tavaları ısıtmak geçiyor. Eğer siz de günün sonraki öğünü için makarnalı bir kebap yapmayı düşünüyorsanız, Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemizden faydalanabilirsiniz. Oynatma listemize ulaşmak için hemen tıklayın. Şimdiden afiyet olsun.      

 

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler