• masanın-üzerindeki-kuskus-tabağı

Kuskus, tıpkı şehriye gibi, çoğu zaman kendine özgü bir tahıl ürünü zannedilen ama aslında durum buğdayı irmiği kullanılarak üretilen bir makarna çeşidi. Kuzey Afrika ülkelerinin mutfaklarında bizdeki pilavı andıracak biçimde çeşit çeşit yemekle birlikte servis edilen kuskus; Fransa ve Sicilya gibi bölgelere de göçmenler aracılığıyla yayılarak oldukça popüler bir yiyecek halini almış.

Yaşlı Afrika kıtasının dünya mutfaklarına armağanı olan bu ürünü, biz de büyük bir keyifle tüketiyoruz. Kuskusun yer aldığı ve bizim damak tadımıza en çok hitap eden tarifler ise salatalarmış gibi görünüyor. Zaten bu, kuskusun dünya mutfaklarındaki en popüler kullanım biçimlerinden de birini oluşturuyor. Kullanıldığı her tarifte lezzetli sonuçlar ortaya çıkaran kuskus, lezzetli ve besleyici salatalara sanki onlar için özel olarak yaratılmış bir ürün gibi katılıyor.

Enfes Kuskuslu Tarifler 

Elbette tüm makarna çeşitleri gibi kuskus da çeşitli malzemelerle bir araya gelerek, çorbadan risotto’ya birçok farklı tarifin hazırlanmasına olanak tanıyor. Hazırladığımız salataları zahmetsizce bir ana yemek alternatifi haline getiren bu harika ürün, daha pek çok lezzetli tarifte de başrol oynayabiliyor. Kuskus kullanarak hazırlanabilen tariflerden paylaşacağımız birkaç örnek ile siz de ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Kuskuslu lezzetler arasından seçtiğimiz enfes tarifler, karşınızda!

Kuskuslu Tarhana Çorbası 

Mutfağımızın geleneksel ve şifa deposu lezzeti tarhana çorbasına kuskusla doyurucu bir dokunuş…

Ezine Peynirli Kuskuslu Mücver  

Trakya’nın efsanevi lezzeti Ezine peynirinin kuskusla buluştuğu enfes bir mücver tarifi.

Yoğurtlu Kuskus Salatası  

Hem kuskusa hem de salatalara çok yakışan bir sos olan yoğurdun lezzet verdiği, ferahlatıcı bir tarif.

Pancarlı Kuskus Salatası 

Pancarın gevrek dokusu ile kuskusun yumuşaklığının birbirini tamamladığı bir salata tarifi.

Pancarlı Kuskuslu Risotto  

İştah açıcı pancar kırmızısıyla renklenen ve kuskusla yorumlanan bir İtalyan klasiği…

masanın-üzerindeki-havuçlar

Kuskuslu Salataların İki Yıldızı: Havuç ve Mısır  

Kuskusun mutfakta nasıl harikalar yaratabileceğini gösteren bu tariflerden sonra gelin biz yine, onunla hazırlayabileceğimiz hem hafif hem de pratik kuskuslu salata tariflerine geri dönelim. Makarnanın besleyiciliği ve sağlıklı özelliklerinin tümüne sahip olan bu harika ürün ile hazırlanabilen salata tariflerinin de ucu bucağı yok gerçekten. Ama biz yine de kuskuslu salatalarda kullanabileceğiniz iki enfes malzeme önermeden geçmeyelim. Karşınızda, kuskuslu salatalarınıza sağlık ve lezzet katacak iki malzeme: Havuç ve mısır.

Havuç  

Mutfakların turuncu renkli kahramanı havuç, kıtır kıtır dokusu ve eşsiz lezzetiyle harika bir salata malzemesi. İçerdiği bolca A vitamini ile gözlerimizin dostu olduğunu bildiğimiz bu ürün, kuskuslu salatalara da çok yakışıyor. Yumuşacık dokulu kuskusun hafifliğine düşük kalorisi ve içerdiği antioksidanlarla katkıda bulunan havuç, tatlımsı lezzetiyle de salataları zenginleştiriyor.
Havucun içerdiği, yağda çözünen vitaminlerden yararlanabilmek için onu kullandığınız salatalara bolca zeytinyağı eklemeyi düşünebilirsiniz.

Mısır 

Ülkemizin Karadeniz bölgesiyle özdeşleşmiş ürünlerden biri olan mısır, lezzetli taneleriyle salatalara keyif katan bir ürün. Kuskusun taneli yapısıyla da uyum gösteren bu harika ürünü, kuskuslu salatanızda kullanarak onun iştah açıcı sarı renginden de faydalanabilirsiniz tabi ki. Ayrıca mısırın salatalara çok yakışan, kararında tatlılığı da tarifinize ekleyeceğinden emin olabilirsiniz. Yüksek lif oranına sahip mısır ve kuskusu kullanarak sindirim dostu bir tabak yaratabileceğiniz, sağlıklı yağlar içeren bu iki ürün sayesinde yüksek kolesterolden de korunabileceğinizi unutmayın.

 Mağrip mutfağının dünyaya armağanı kuskus ve onunla yapabileceğimiz enfes tarifleri gördükten sonra, kuskuslu salatalarımıza lezzet katacak iki malzemeyi de tanıdık. Sizce de artık mutfaklara girip leziz bir kuskuslu tarif hazırlamanın zamanı gelmedi mi? Bu soruyu “Evet” diye yanıtlıyor ama hangi tarifi yapacağınıza mı karar veremiyorsunuz? Ya da seçtiğiniz tarifi nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin size destek olmak için hep yanınızda olduğunu unutmayın. Şeflerimizin hazırladığı kuskuslu tariflerden oluşan oynatma listesine ulaşmak için hemen tıklayın. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler