• masanın-üzerindeki-kek

Kutlamalar, kendini ödüllendirmeler ya da keyifli buluşmalar… Biz insanların yemek ile mutluluğu eşleştirdiği öyle çok an var ki… Tabii bir o kadar da yemek… Ama herhalde mutluluk dolu anlarla en çok özdeşleştirdiğimiz yiyecekler tatlılar olsa gerek. Tatlılar arasında ise ister mükellef bir sofranın arkasından ister keyifli bir sohbetin eşlik ettiği bir çay saatinde çok güzel giden kekin ayrı bir yeri vardır elbet. Müjdeli bir haber kulaklarda çınladığında ya da misafirler kapıya dayandığında “hemmencecik çırpılıveren” bu lezzet, farklı malzemelerle tatlanan pek çok çeşidi ile mutfak kültürünün önemli bir parçasını oluşturuyor.

Biraz süt ya da yoğurt, birkaç yumurta, yağ, kabartma tozu, şeker ve un… Her evde bulunan malzemelerden oluşan ve hiç de kalabalık olmayan bu liste, leziz bir kek yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız her şeyi içeriyor. Elbette, onlarca farklı malzeme, kakao ya da çikolata parçaları, çeşitli şekerlemeler ya da soslar ile birbirinden farklı, sayısız kek tarifi yaratmak mümkün. Sıra dışı ve keyifli kek tarifleri yaratmak için başvurabileceğiniz malzemelerden biri ise irmik. Katıldığı tariflere bolca protein ile kendine has bir doku ve lezzet kazandıran bu buğday ürünü, yiyenlerin çok farklı bulduğu keklerinizin ardındaki sırra dönüşebilir. 

Enfes İrmikli Kek Tarifleri 

Kekle benzer bir mantıkta üretilen revani gibi geleneksel tatlılarımızın da arkasındaki lezzet ögesi olan irmiği kullanarak hazırlayabileceğiniz rengarenk kek tariflerine gelin birlikte bir göz atalım isterseniz.

Kayısılı Kek 

Yaz aylarının sevilen meyvesi kayısı ile hazırlanan enfes bir sosla lezzetlenen ve irmikle kıvam alan bir kek tarifi.

Bodrum Mandarinli İrmikli Tencere Keki 

Bodrum’un coğrafi işaretli mandarini ile tencerede pratik biçimde hazırlayabileceğiniz bir tatlı.  

Ahududu ve Çikolatalı Cupcake 

En sevilen kek çeşitlerinden biri olan cupcake’i de irmik kullanarak hazırlamak mümkün. Hem de ahududu ve çikolatalı…

Çikolatalı Cheesecake 

Peynirin enfes dokunuşuyla ortaya çıkan harika kek türü cheesecake’in, irmik ve çikolata ile lezzetlendiği bir tarif. 

Bezeli İrmikli Kek 

Köpüğü andıran görüntüsü ve benzersiz dokusu ile sevilen bir tatlı çeşidi olan bezeyle süslenen bir kek tarifi, tabi ki irmikli…

masanın-üzerindeki-şeftaliler

Kekte Meyve Tadı: Şeftali ve Kayısı 

Reçetesindeki irmikle fark yaratan kek tariflerinin çeşitli malzemelerin dokunuşuyla nasıl da birbirinden özel lezzetler haline geldiğini anlatmaya, sanırız sizlerle paylaştığımız birkaç örnek bile yetmiştir. Dünya mutfak kültürünün en renkli ve zengin kategorilerinden birini oluşturan tüm tatlılar gibi kekler de envai çeşit ürünle lezzetlenmeye ve iştah açıcı bir görsellik kazanmaya çok açık tarifler. Birbirinden farklı kek tarifleri yaratmak için yararlanılabilen ürünlerin en başında ise meyveler geliyor. Biz de keklerinize benzersiz bir lezzet katacak iki harika meyve, şeftali ve kayısı hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşalım istedik. 

Şeftali  

Yaz aylarının bol sulu ve ferahlatıcı meyvesi şeftali, hem lezzeti hem de iştah açıcı rengi ile keklere en çok yakışan ürünlerden biri. Yumuşak ve sulu yapısıyla kolayca bir sosa ya da lezzetli bir kremaya dönüştürülebilen bu harika meyve, klasik kek tariflerinin yanında cupcake, cheesecake gibi tariflerde de kullanılabiliyor.     

Kek tariflerine lezzet katan şeftali, A, B ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi minerallerden zengin yapısı ile de dikkat çeken, oldukça sağlıklı bir meyve. 

Kayısı 

Gülgiller ailesinden bir ağacın bal gibi tatlı meyvesi kayısı, yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri ve üstelik ülkemizde de bolca yetişiyor. Kolayca püre haline getirilebilen, enfes bir marmelata dönüşebilen, sos ve kremalara çok yakışan kayısı, keklerde kullanmak için de çok iyi bir tercih. Türüne ve olgunlaşma derecesine göre tadı değişebilen bu enfes meyve, kekinize farklı tat karakteristikleri ekleme, tatlı-ekşi dengesine katkıda bulunma potansiyeline de sahip. 

Yüksek lif oranı ile sindirim sistemi dostu bir meyve olan kayısı, vücuttaki iltihabi reaksiyonların durdurulması ve karaciğer hasarının azaltılmasına da katkıda bulunuyor.

Mutlu anlarımızın tanığı tatlıların en sevilenleri arasında yer alan kekler ve onlara lezzet katan iki harika meyve hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından “Hemmen bir kek çırpayım şurada, çayın yanına…” diye düşünenler vardır elbet. Bu kez irmik kullanarak, hem lezzeti hem de dokusuyla fark  yaratan bir kek hazırlamak isteyenler Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listesine bir göz atabilirler. Şimdiden afiyet olsun! 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler