• masanın-üzerindeki-bayram-lezzetleri

İnsan ne kadar özenip bezense, ne kadar tarif karıştırıp yazanları eksiksiz biçimde uygulamaya çalışsa da hazırladığı yemeklerin tadı, bayram sofralarını süsleyenlerle bir olmuyor. Herhalde, yediğimiz yemeklere de asıl lezzetini; küslerin barıştığı, manevi birliğin ve dayanışmanın had safhaya ulaştığı bayram günlerinin iç huzuru veriyor. Hele bir de tabiatın bizlere sunduğu zenginliği hakça bölüştüğümüz Kurban Bayramı ise söz konusu olan, saatler manevi tatminin eşlik ettiği bir lezzet şöleni gibi geçiyor.

Bilindiği gibi, toplumumuz için yüzyıllardır önemini yitirmemiş bu günlerde, eksiksiz tüm evlere girmesi için  seferber olunan “kutsal” etin hiçbir parçası ziyan edilmez. Ya dağıtılır ya da kalabalık ve keyifli sofralarda hep birlikte afiyetle yenir. Müsait bir ortama sahip olanlar mangallarını yakar, enfes haşlama tabaklarının başına geçilir, misafirlere diğer geleneksel bayram lezzetlerinin yanında kıyma, kavurma da ikram edilir. Maddi imkanları kısıtlı olanlar, akrabalarından, komşularından gelen paylarla sevinir. Kısacası, Kurban Bayramı zamanlarında tüm ülkeden adeta mutluluk ve huzurun tatlı buğusuyla birlikte mis gibi et yemeği kokuları da yükselir.

Birbirinden Nefis Kurban Bayramı Tarifleri  

Kurban Bayramlarında herkesin, her ailenin favori lezzeti farklı olabilir. Kimisi sakatatı sever mesela, kimi için ızgara deyince akan sular durur, kimi de şöyle lokum gibi bir haşlamayı hiçbir şeye değişmez. Geleneksel olan her zaman baş tacımız ama küçük değişikliklere de herkes zaman zaman ihtiyaç duyar değil mi? Biz de bunu düşünerek, geleneksel Kurban Bayramı yemeklerinin arasına serpiştirebileceğiniz, et ve makarna lezzetini buluşturan tarifleri sizlerle paylaşalım istedik.

Kuşbaşı Etli Yoğurtlu Makarna 

Birçok klasik tarifte de karşımıza çıkan kuşbaşı et ve yoğurt ikilisinin makarnayla buluştuğu enfes bir yemek.

Kıymalı Yoğurtlu Makarna 

İnsana tatlı çocukluk günlerini hatırlatan, tüm zamanların en pratik ve lezzetli tariflerinden biri.

Etli Yoğurt Çorbası 

Kurban Bayramı’nda, lezzetinin yanı sıra vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılamasına yardımcı oluşuyla da öne çıkan nefis bir çorba tarifi.

 Siron 

Geleneksel bir Doğu Anadolu yemeği olan Siron’a makarnalı bir dokunuş.

Ankara Tava 

Arpa şehriyeden yapılmış enfes bir pilav ve kemikli et… Ankara Tava, başkentle özdeşleşmiş bir lezzet.

İki Harika Lezzet Parçası: İncik ve Kuşbaşı 

Tariflerimizde de gördüğünüz gibi et, apayrı bir uzmanlık alanı oluşturacak biçimde birçok farklı formda kullanılıyor. Her biri farklı bir teknik kullanılarak hazırlanan ve hazırlanışında çoğunlukla kasaplık hayvanların farklı bölümlerinden yararlanılan bu lezzetli malzemelerden ikisi ise incik ve kuşbaşı. Gelin yemeklerimize lezzet katan bu iki et çeşidi hakkındaki bilgilere birlikte bir göz atalım.

masanın-üzerindeki-yahni

İncik 

Kasaplık hayvanların alt bacak kısmından elde edilen kemikli bir parça olan incik, etin en özel ve lezzetli bölümlerinden biri. İçinde bulunan kemik sebebiyle haşlama biçiminde yapılan yemeklerde kullanmak için çok uygun olan bu kıymetli parça, harika bir yahni malzemesi.

Fazla harlı olmayan ateşte uzun süre piştiğinde, lokum gibi olan ve ağızda lime lime dağılan inciktn elde edilen et suyu da çok kıymetli. Birçok yemeğe lezzet katmak için kullanabileceğiniz bu et suyu, enfes bir pilav yapmak için de birebir.

Kuşbaşı

Mutfaklarımızda bolca kullandığımız kuşbaşı, etin bir bölümü olmaktan çok bir işlenme biçimini ifade ediyor. Kemiklerinden ayrılmış etlerin küçük parçalar halinde doğranmasıyla elde edilen bu malzeme, tencere yemeği ve güveçlerde kullanılabildiği gibi enfes bir pide çeşidine de ismini veriyor. Elbette kuşbaşı, şiş kebapların ve sotelerin de baş kahramanı. Kebap ve soteler için omuz ve ön göğüs kısmından hazırlanan kuşbaşı daha uygunken, haşlamalık kuşbaşılar için daha çok boyun kısmından faydalanılıyor.

Kurban Bayramı heyecanının ülkemizdeki tüm haneleri sardığı bugünlerde, Nuh’un Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin yanınızda olduğunu unutmayın. Bayramda konuklarına ne ikram edeceğini düşünen, bayram sofralarını farklı tariflerle zenginleştirmek isteyen ya da mutfakta yardıma duyan herkesi, birbirinden leziz bayram lezzetlerinden oluşan oynatma listemize bekliyoruz. Herkese iyi bayramlar!

 

 

 

 

 

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler