Yeni pişmiş makarnayı hüüüp! diye içine çektiğinizi hayal edin. Hayal etmesi bile çok güzel. Peki, her gün makarna yesek. Yemeyelim mi? Yiyelim tabii. Bakın İtalyanlar’a hem makarna yiyorlar hem de kilo sorunları yok.

Makarnanın alamet-i farikası pişirme tekniğindedir. Siz makarnanızı nasıl pişiriyorsunuz? Biz size makarnanızı al dente pişirmenizi öneriyoruz. “Al dente” pişirme tekniği makarnanın dişe gelecek şekilde pişirilmesidir. Bu, kilosunu korumak isteyenler için en doğru makarna pişirme tekniğidir. Yapılan araştırmalar da tüketicilerin az pişmiş al dente makarnadan daha çok keyif aldıklarını ortaya koyuyor (1).

Hangi Makarnayı Yemeliyim? 

tabağın içindeki brokolili kelebek makarna

Makarnanızın şekli size kalmış, biz onu sizin zevkinize bırakıyoruz. İçeriğine, bileşimine ise dikkat etmenizi öneriyoruz. Kaliteli makarna yani gerçek makarna yemek istiyorsanız durum buğdayı irmiğinden yapılmış makarna yemelisiniz (2). Glisemik indeksi düşük olan, besleyici olan makarna makarnalık undan yapılmış olanıdır.

Makarnamı Nasıl Pişirmeliyim? 

Makarnayı az suda, suyunu çektirerek pişirmenizi öneririz. Makarnayı az suda pişirmeniz pişirme süresini kısa tutmanıza yardımcı olur. Makarnanızı al dente yani dişe gelir şekilde, kısa sürede pişirmeniz besin ögesi içeriğinin korunmasını sağlar. Sadece makarna değil, hangi besini uzun süre pişirirseniz pişirin besin ögesi kaybına uğrayabilir. Besinlerin vitamin içeriklerini koruyabilmek için kısa süreli pişirmelisiniz. Mesela sebze yemeği pişirirken sebzenin vitamin içeriğini koruyabilmek için de sebzeyi öldürmeden pişirmelisiniz.

Pişirme süresi makarnanın dokusunu, bileşimini, besin ögesi içeriğini etkileyebilir. Makarnanın pişirme süresi uzadıkça nişasta içeriği artar.(2) Makarnanın yapısındaki nişasta yavaş sindirilen nişastadır. Bu nedenle kan şekerini hızlı yükseltmez. Makarnanın bileşimindeki dirençli nişasta iyi huylu bağırsak bakterilerini de güçlendirir. (3) Ancak, makarnanın pişirme süresi uzadıkça glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltme eğilimi artabilir.

Al Dente Makarna Nasıl Pişirilir?

Makarnanızı al dente pişirebilmek için tencereye çiğ olarak koyun. Bir porsiyon makarna için 80-100 g çiğ makarna kullanabilirsiniz. Makarnanın üzerini bir parmak örtecek kadar sıcak su ilave edin, zeytinyağı gezdirin, pişirmeye başlayın. Makarnanızı ara ara karıştırın. Eklenen suyu içine çekince ocağı kapatın, başka bir göze alın ve dinlenmeye bırakın. Makarnanızı pişirdikten sonra yıkamayın, ılık olarak tüketin. Makarnanın al dente pişmesi için gereken süre yaklaşık 10 dakikadır.

Nuh’un Ankara Makarnası Akademisi’nden şeflerimizin hazırlamış olduğu birbirinden lezzetli makarna tariflerine ulaşmak için tıklayın. Afiyet olsun.

Dr. Tuba Günebak
Beslenme ve Diyet Uzmanı

KAYNAKLAR

  1. Sobota, A, Zarzycki, P, Rzedzicki, Z, et al. Effect Of Cooking Time On The Texture and Cooking Quality of Spaghetti. Acta Agrophysica, 2013; 20(4): 693-703.
  2. Biernacka, B, Dziki, D, Miś, A, et al. Changes in pasta properties during cooking and short-time storage. Int. Agrophys., 2019; 33: 323-330.
  3. Tekin, T, Fisunoğlu, M. Dirençli Nişastanın İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları ve Mikrobiyota Üzerine Etkisi. J Tradit Complem Med. 2020;3(1): 99-106.
Yorum yap!

İlgili İçerikler