tezgahın üstündeki taze bamyalar

Bir asra yakın zaman Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, kıtaları ve farklı medeniyetleri birbirine bağlayan bir konumda yer alan ve bu özellikleriyle eşsiz bir tarihi mirasa sahip olan Edirne, muhteşem lezzetlerle dolu mutfağıyla da dikkat çeken bir şehrimiz. Balkan coğrafyasına özgü lezzetlerden Osmanlı saray mutfağı esintili tariflere, yüzlerce yıldır sofralardan eksik olmayan yöresel yemeklerden geleneksel tatlılara, tadına doyulmaz lezzetlerle dolu olan bu şehir ziyaret edenlere benzersiz bir gastronomi deneyimi yaşatabilir.

Ünü tüm ülkeye yayılmış imza lezzeti tava ciğeri, özgün bir Balkan yemeği olan elbasan tava, geleneksel makarnalarımızdan birinin Edirnelisi olan kandilli mantı, mamzana, piyaziye, zerde ve Kavala kurabiyesi gibi pek çok özel tarifle bezeli bu mutfağa gücünü elbette şehrin benzersiz yerel ürünleri verir. Tuzlu toprakta ve deniz havasında yetişen pirinci, eşsiz bir lezzete sahip olan kara kavunu, protein deposu yer fıstığı ve enfes bamyası Edirne’nin dikkat çeken yerel ürünleri arasındadır.

Edirne’nin Benzersiz Ürünleri

masanın üzerindeki taze yer fıstıkları

Gelin, Edirne’nin sözünü ettiğimiz bu yerel ürünleri hakkındaki kısa bilgilere hep birlikte bir göz atalım.

Pirinç: Camsı ve mat görünümüyle diğerlerinden ayrılan ve beyaz göbekler ile tebeşirimsi alanlara az rastlanan bu pirinç türü, Edirne’nin öne çıkan ürünlerinden biridir. Tane tane ve enfes pilavlar hazırlamak için bu pirinç oldukça iyi bir seçimdir.

Kavun: Edirne’nin ünlü kara kavunu, turuncu veya koyu sarı renkli iç kısmı ve dayanıklılığı ile tanınır. Tatlı ve bol sulu olan bu kavun, kendine özgü lezzetiyle şehrin en sevilen ürünlerinden biridir.

Yer fıstığı: Edirne’de yetişen lezzet ve sağlık dolu yer fıstıkları, sahip oldukları yüksek yağ oranıyla dikkat çekerler. Bu özellikleri sayesinde yalnızca keyifli atıştırmalıklar olmakla kalmaz, yağ üretiminde de kullanılırlar.  

Bamya: Edirne’nin koyu yeşil renkli, düzgün beşgen köşeli bamyaları, tüysüz ve küçük çekirdekli olmalarıyla öne çıkar. Yumuşak bir dokuya ve yoğun bir lezzete sahip olan bu bamyalar, yetiştirildikleri yöreye sulanmaya ihtiyaç duymayacak kadar uyum sağlamıştır.

Beyaz peynir: Kendine özgü geleneksel bir yöntemle üretilen Edirne beyaz peyniri, kahvaltıların vazgeçilmezi olduğu gibi keyifli buluşmalara ev sahipliği yapan kalabalık sofraların da en iyi atıştırmalıklarından biridir.

İki Enfes Edirne Tarifi

Edirne lezzetlerinin ortaya çıkışında büyük payı olan yerel ürünler hakkında bilgiler edindik. Şimdi bu zengin mutfağın benzersiz tariflerinden ikisine göz atabilirsiniz. Makarnanın lezzeti ve besleyiciliğiyle yeniden yorumlanan bu iki tarif: Soğanlı Tavuk Yahni ve Ciğerli Tel Şehriye.

Soğanlı Tavuk Yahni

Edirne mutfağının tarihi yüzlerce yıl öncesine uzanan geleneksel lezzetlerinden biri olan bu yemek, mutfaklarımızın vazgeçilmezi tel şehriye ile zenginleştirilmeye de çok uygun. Soğanın kendine özgü tatlımsı lezzeti, tavuğun bol proteini ve makarnanın kaliteli karbonhidratlarının bir araya geldiği bu tarif, sağlıklı beslenmenin sac ayağını oluşturan bir çeşitliliğe sahip.

Ciğerli Tel Şehriye

Tava ciğeri ve ciğer sarma gibi Edirne’nin imza lezzetlerinin baş rolünde yer alan enfes sakatat ile hazırlanan bu tarif, her zamanki öğünlerinizde yer vermek için de misafirlerin ağırlandığı kalabalık sofralarda servis edilmek için de çok iyi bir seçim. Ciğerin kompleks lezzetini tel şehriyenin yalınlığı ile destekleyen bu yemeği çok seveceğinizden eminiz.

İnsanlık tarihine damga vuran bir imparatorluğa başkentlik yapmış Edirne’nin zengin mutfak kültürüne ait lezzetleri ve makarnayla yorumlanan iki enfes tarifi gördük. Şimdi, bu lezzetlerden birini ya da Nuh’un Ankara Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı bir başka güzel tarifi yapmak için mutfağa girmenin tam zamanı! Şeflerimizin hazırladığı tariflerden oluşan oynatma listemize ulaşmak için tıklayın. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler