Akdeniz bölgemizin güzide şehirlerinden biri olan Isparta, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin mutfağıyla da dikkat çeker. Geçmişten günümüze pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olması, Isparta’nın mutfak kültürünü çeşitlendirmiş ve zenginleştirmiştir. Tarım ve meyvecilik açısından oldukça gelişmiş olan bu şehrin mutfağı, yöresel tarifleri zenginleştiren birbirinden güzel ürünlerle zenginleşmiştir. Şehri ziyaret ettiğinizde bereketli topraklardan sofralara ulaşan uzun şekilli sulu elmasını, yoğun aroması ile dikkat çeken sarımsağını, tadı dünyaca ünlü gül tarlalarından gelen gül reçelini ve iri üzümlerle hazırlanan şifa dolu pekmezini deneyebilirsiniz.

Doğal ürünlerin bol olduğu bu şehirde, her daim tazelik ve lezzetle dolu sofralar kurulur. Eğer siz de Türkiye’nin gastronomik zenginliklerini keşfetmek istiyorsanız, Isparta’nın muhteşem mutfağına bir şans vermelisiniz. Unutmayın, Isparta’nın lezzetleri sadece karnınızı değil ruhunuzu da doyuracak!

Isparta’nın Benzersiz Ürünleri

Haydi şimdi, Isparta’ya özgü tariflere lezzet katan, Ramazan sofralarında sağlıkla tüketilebilecek ürünlerden birkaçını kısa bilgiler eşliğinde keşfedelim.

kırmızı elmalar

Elma 

Isparta elması, bölge ikliminin etkisiyle sap bölgesinden aşağı doğru incelerek uzanan yapısı ve açık sarı eti, koyu kırmızı kabuğu, tatlı aromasıyla tadanların vazgeçemediği bir meyvedir.

Sarımsak 

Isparta’nın geleneksel yöntemlerle yetiştirilen Gelendost Çaltı Sarımsağı yetiştiği bölgenin yüksek rakımı, temiz havası ve ikliminin kazandırdığı yoğun aroması ile dikkat çeker.

Gül Suyu 

Isparta’yla özdeşleşen mis kokulu güllerden elde edilen gül suyu renksiz, berrak ve hoş kokuludur. Karakteristik bir tada sahip olan bu özgün ürün, lezzeti artırmak amacıyla tatlılar ve içeceklerde de kullanılır.

Üzüm Pekmezi 

İri taneli mor-siyah Dimrit üzümlerinden geleneksel yöntemlerle üretilen Senirkent Üzüm Pekmezi kendine özgü lezzetinin yanında yüksek antioksidan özelliği ile de öne çıkar.

Kekik Yağı 

Isparta’nın ünlü kekik yağı, Dünya’da sadece Sütçüler ilçesinde yetişen kekik türü ile hazırlanır. Güçlü antiseptik ve sindirim yardımcısı olan bu yağ, tam bir şifa kaynağıdır.

İki Enfes Isparta Tarifi

Şehrin bereketli topraklarından Isparta mutfağına ulaşan ürünlerden bazılarını öğrendik. Şimdi bu doğal ürünlerin yer aldığı harika lezzetlerle dolu mutfağın iki tarifini Ramazan sofralarında da hazırlayabilmeniz için sizlerle paylaşacağız. Makarnanın sağlıklı ve doyurucu özelliği ile zenginleşen bu tarifler: Spaghettili Cifne ve Limon Kabuklu Enginarlı Spaghetti.

Spaghettili Cifne 

Yüksek protein içeren kavurma, sağlık deposu taze fasulye ve lezzet artırıcı kurutulmuş domatesin bir araya geldiği bu tarif, makarna ile birleştiğinde oldukça zengin bir yemek haline geliyor. İştah açan görüntüsüyle de öne çıkan Spaghettili Cifne, Ramazan’da iftar sofralarınızda yer vermek isteyeceğiniz muhteşem bir lezzet!

Limon Kabuklu Enginarlı Spaghetti  

Bölgenin verimli topraklarından sofralara ulaşan şifa dolu bir sebzenin, mis gibi kokan limonların ve doyuruculuğu yüksek makarnanın bir araya geldiği bu sağlıklı lezzet Ramazan sofralarında farklı tatlar denemek isteyenler için ideal bir alternatif.

Güller şehrinin lezzet dolu mutfağı Isparta’nın benzersiz ürünleri ve yöresel mutfağına ait iki tarif hakkında bilgiler edindik. Şimdi bu yöresel lezzetleri Ramazan sofralarımızda konuk etme vakti! Nuh’un Ankara Makarnası Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı leziz tariflerden oluşan oynatma listemize ulaşmak için tıklayın! Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler