Her sabah bir duygu ile uyanırız: Mutlu, huzurlu, gergin, motive… Her duygu beyindeki bir uyaran taşıyıcıdan yani nörotransmitter’den köken alır. Her uyaran taşıyıcının bir öncü molekülü vardır. Bu öncü molekül çoğunlukla bir aminoasit (protein yapı taşı) ya da bir vitamindir. Duygu durumumuzu besin tercihlerimiz ile değiştirebilir, doğru besinleri tercih ederek daha mutlu, daha motive olabiliriz ve hatta çalışanlarımızı doğru besleyerek motivasyonu yüksek bir çalışma ortamı yaratabiliriz.

Duygu Durumunuzu İyileştirecek Beslenme Önerileri 

Herhalde herkes kendini daha mutlu, daha motive hissedeceği bir beslenme programına sahip olmak ister. Tabii, hazırladığımız yemeklerle sevdiklerimizi de mutlu etmek elimizde. Peki, duygu durumumuzu olumlu yönde etkileyecek biçimde nasıl beslenebiliriz. Gelin, hangi besin hangi duygunun oluşumuna katkı sağlar, hep birlikte öğrenelim.

tabağın içindeki kepekli penne makarna

  • Gamaaminobütirik asit (GABA), “beynin freni” olarak adlandırılan bir uyaran taşıyıcıdır. Stresi ve huzursuzluk hissini yönetebilmek, sakinleşebilmek için vücudunuzda daha fazla GABA sentezlenmesi gerekir. GABA düzeyini artıran besinler; durum buğdayı irmiğinden yapılmış makarna, somon balığı, uskumru, kabak çekirdeği, badem, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuru fasulye ve kefirdir. Bunun yanında, GABA düzeyini artırabilmek için 7-8 saat gece uykusu, düzenli yürüyüş antrenmanı ve meditasyon önerilebilir.
  • Huzur ve mutluluk hissini yakalayabilmek için triptofandan zengin beslenmeli ve seratonin düzeyinizi artırmalısınız. Seratonin yani huzur hormonu düzeyini artıran besinler; hindi, yumurta, tam buğday makarna, yoğurt, yulaf ezmesi, muz, kiraz, ananastır. Bununla birlikte zaman zaman ölçüyü kaçırmadan güneşlenmenizi öneririz.
  • Motive olabilmek, motivasyon hissini yakalayabilmek için dopamin düzeyiniz artmalı ve bunun için de tirozinden zengin beslenmelisiniz. Dopamin yani motivasyon hormonu düzeyini artıran besinler; yumurta, ceviz, kırmızı et, bulgur, filtre kahve, yoğurt, muz ve yeşil çaydır. Bunun yanında kendinize küçük günlük hedefler koyun. Başardıkça dopamin düzeyiniz yükselecektir.
  • Heyecan ve coşku hissi için gerekli olan uyaran taşıyıcı adrenalindir ve adrenalin düzeyini artıran besinler; süt, kahve, küçük balıklar, durum buğdayı irmiğinden yapılmış makarnadır.
  • Zevk ve sefa, yoğunlaşmış mutluluk hissini yakalayabilmek için endorfin düzeyiniz yüksek olmalıdır. Endorfin yani mutluluk hormonu seviyenizi artırmak için bitter çikolata, muz, yulaf ezmesi, yoğurt, yumurta, somon balığı, deniz levreği, kabak, brokoli, yer elması, kaju, tam durum buğdayı irmiğinden yapılmış gerçek makarna tüketmenizi ve düzenli antrenman yapmanızı öneririz.
  • Öğrenme kabiliyetini ve hafızayı güçlendirebilmek için asetilkolin sentezini artırmanız gerekir. Asetilkolin sentezinizi artırabilmek için yumurta, deniz balıkları, soya fasulyesi, ay çekirdeği, yer fıstığı, brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak tüketebilirsiniz.

İnsan duyguları ile bir bütündür. Duygularımız mizacımızı, mizacımız da kurduğumuz ilişkileri, yüklediğimiz duyguyu, olaylar karşısındaki davranışımızı etkileyebilir. Özdemir Asaf’ın dediği gibi:

“Geleceğim, bekle dedi, gitti…

Ben beklemedim, o da gelmedi.

Ölüm gibi bir şey oldu…

Ama kimse ölmedi.”

Nuh’un Ankara Makarnası Akademisinden şeflerimizin hazırlamış olduğu birbirinden lezzetli tarifler için oynatma listemize göz atabilirsiniz.

Dr. Tuba Günebak
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum yap!

İlgili İçerikler