yuvarlak fırın tepsisi içindeki kızarmış peynirli penne makarna

Gümüşhane mutfağı hem Doğu Anadolu hem de Karadeniz mutfağının etkisinde olduğu için kendine özgü lezzetlere sahiptir. Etli yemeklerinin yanı sıra sebze yemekleri, çorbalar, tatlılar ve hamur işleri de bu mutfağın en sevilenlerindendir. Şehrin mutfağının sembol ürünleri arasında bal, yöresel peynirler ve çeşitli otlar bulunur. Ceviz ve şekerle yapılan köme, yufkadan yapılan siron, dut şırasından elde edilen pestil ve pekmez gibi tatlar da Gümüşhane mutfağının ünlü lezzetleri arasındadır.

Gümüşhane mutfağında yerel ürünlerin kullanımı ve mevsimsel olarak taze malzemelerin tercih edilmesi, şehre ait tarifleri hem lezzetli hem de besleyici kılar. Doğanın sunduğu bereketle bezeli bu özel mutfağı keşfetmek için hiç vakit kaybetmeyin! 

Gümüşhane’nin Benzersiz Ürünleri 

Şimdi hep beraber, Gümüşhane mutfağının birbirinden özel ve lezzetli doğal ürünlerinden birkaçını keşfedelim.

taze kuşburnu meyveleri

Dut Pestili

Gümüşhane’nin ünlü dut pestili, diğerlerine göre daha parlak ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu lezzetli atıştırmalığın üretiminde bal, süt, ceviz ve fındık gibi sağlıklı malzemeler bol miktarda kullanılır.

Kuşburnu Nektarı

Gümüşhane’de eşsiz aromasıyla sofraları şenlendiren kuşburnu nektarı, yüksek C vitamini içeriği, antioksidan özelliği ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmesiyle şifa dolu bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Peynir

Gümüşhane’nin ünlü Deleme Peyniri, gözeneksiz görüntüsü, ısıtıldığında kolayca erimesi ve kendine özgü tadıyla kahvaltılara lezzet katarken makarna ve salata gibi çeşitli tariflere de çok yakışır.

Kuru Fasulye

Gümüşhane’nin ünlü Kelkit Şeker Fasulyesi, yüksek protein içeriği, kabuk atmayan yapısı ve suda bekletildiğinde tanelerinin neredeyse iki kat irileşmesi ile tanınır. Aynı zamanda oldukça iyi bir demir ve çinko kaynağıdır.

Kök Pekmezi

Gümüşhane’nin ünlü Kök Pekmezi, doğal şeker pancarıyla hazırlanan ve içine herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeyen oldukça sağlıklı bir üründür. Özellikle kahvaltılarda sofraları lezzetlendiren bu şifa deposu, kendine özgü doğal tadı ile öne çıkar.

Enfes Bir Gümüşhane Tarifi

Hem Karadeniz’in hem de Doğu Anadolu’nun izlerini taşıyan Gümüşhane mutfağına ait ürünlerden birkaçını öğrendik. Şimdi mutfakların en çok kullanılan lezzetlerinden birini makarnanın doyuruculuğu ile buluşturduğumuz harika bir tarifi sizlerle paylaşacağız. Özellikle patates sevenlerin sıkça yapacağı bu tarif: Kartol Yahnisi

Kartol Yahnisi 

Yahni sevenler için harika bir seçenek olan Kartol Yahnisi’ni bukle makarna ile yorumlayarak enfes bir lezzet ortaya çıkardık. Yörede kartol olarak bilinen patates lezzetini bir de bu tarifle denediğinizde tadına hayran kalacaksınız. Kırmızı et, patates ve makarnanın bir araya gelişiyle eşsiz bir doyuruculuk ve besleyicilik kazanan bu tarif, özellikle yüksek enerjiye ihtiyaç duyan işlerde çalışanlar, sporcular, gençler ve çocukların beslenmesi için harika bir seçim olacaktır.

Hem bulunduğu bölge hem de farklı kültürlerin etkisiyle zenginleşen Gümüşhane mutfağına ait doğal ürünler ve yöresel bir tarif hakkında bilgiler verdik. Şimdi geleneksel bir yahni tarfinin lezzeti makarna ile birleştiğinde bir ortaya çıkan harika sonuçtan keyif alma vakti! Nuh’un Ankara Makarnası Mutfak Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı leziz tariflerden oluşan oynatma listemize ulaşmak için tıklayın! Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler