Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan ve yüzyıllar boyu bölgenin en önemli şehirleri arasında yer alan Sivas, bu zengin tarihi miras ile de güç kazanan eşsiz bir mutfak kültürüne sahiptir. Pide, döner, köfte gibi ülkemiz mutfağına ait değerli besinlerin çok özel yerel versiyonlarına sahip olan bu mutfak, Sivas katmeri ve Pezik turşusu gibi benzersiz lezzetlerle de zenginleşir. Kendine has dokusuyla sıcacık Sivas katmerinin ya da Zara’nın çok özel sac ekmeklerinin eşlik ettiği bir kahvaltıyla başlayan lezzet yolculuğu, şehre has köftelerle sunulan bir ziyafetle sürebilir ve enfes Divriği pilavı ile noktalanan bir şölene dönüşebilir.

Peki, bu zengin mutfak hangi benzersiz yerel ürünlerden gücünü alır? Domatesten gilaburuya, kuru fasulyeden pastırmaya birçok özel ürün, dut pekmezi, Pezik turşusu, sac ekmeği ve bal gibi birçok Sivas lezzeti, bu mutfağa eşsiz değerini veren besinlerdir. 

Benzersiz Sivas Ürünleri 

Sivas, Anadolu’nun kadim şehirlerinden biri olarak sadece tarihi ve kültürel zenginliğiyle değil, aynı zamanda lezzetli ve özgün yerel ürünleriyle de öne çıkmaktadır. Bu yazıda, Sivas’ın bereketli topraklarından sofralara uzanan, şehrin mutfağına özel bir kimlik kazandıran bazı ürünlere yakından bakacağız.

kase içindeki pekmez

Domates: 

Karakteristik bir renge, kokuya ve biçime sahip olan Koyulhisar domatesleri, şehrin en sevilen ürünleri arasındadır. Dilimli bir yapıya, pembemsi bir et rengine ve yoğun bir lezzete sahip olan bu domatesler, Sivas yemeklerine tat veren benzersiz ürünlerden biridir. 

Pezik turşusu:

Pancar saplarıyla hazırlanan bu turşu, Sivas sofralarından eksik olmayan en özel lezzetlerden biridir. Probiyotik özelliğe sahip oldukça sağlıklı bir besin olan bu ürün, şehirde karşılaşacağınız özel lezzetler arasında yerini alır.

Dut pekmezi:

Yüksek rakımda üretilen ve daha uzun sürede olgunlaştığı için bolca şekere sahip dutların kullanıldığı Gürün pekmezi, yüzyıllardır kullanılan geleneksel yöntemlerle üretilen eşsiz bir üründür. Sert İç Anadolu kışında eşsiz bir destekleyici olan bu ürün, Sivas sofralarının vazgeçilmezlerindendir.   

Gilaburu: 

Daha çok İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen ve bazen yabani ortamda yetişmiş örneklerine de rastlanan gilaburu, nohut büyüklüğündeki kırmızı meyveleri tüketilen bir ağaçtır. Sivas’ta yetiştiği bölgenin karakteristik özellikleri sayesinde diğerlerinden ayrılan nitelikler kazanan bu meyve, şehrin benzersiz bir ürünüdür.  

Kuru fasulye:

Kendine has yuvarlak bir şekli olan, kısa sürede pişen ve piştiğinde kabuk atmayan Suşehri kuru fasulyesi, Sivas’ın meşhur yerel ürünleri arasındadır. Sulaması, bölgenin doğal soğuk sularıyla yapıldığı için bitki hastalıkları ve zararlılarından korunan fasulyenin üretiminde kimyasal kullanılmaması da önemli bir özelliğidir. 

İki Enfes Sivas Tarifi 

Sivas’ın benzersiz yerel ürünlerinden bazıları hakkında bilgiler edindikten sonra şehrin bu muhteşem lezzetlerle şekillenen mutfağına ait iki tarifi sizlerle paylaşabiliriz. Makarnanın lezzet ve sağlık dolu özellikleriyle katkı sunduğu yorumları da yapılabilen bu iki enfes tarif: Divriği Makarnası ve Madımaklı Erişte.

Divriği Makarnası 

Divriği pilavı olur da makarnası olmaz mı? Bu harikulade yerel tarifin pirinç yerine makarna kullanarak hazırlayabileceğiniz yorumu sofralarınızda benzersiz bir lezzet fırtınası estirebilir. Et, nohut, badem ve kuş üzümü ile zenginleşen bu tarifi eminiz ki misafirleriniz de çok sevecek.

Madımaklı Erişte

Tüm Orta Anadolu bölgemizde olduğu gibi Sivas’ta da keyifle tüketilen madımak birçok farklı lezzete başarıyla uyum sağlayan makarnayla birlikte değerlendirilmek için çok uygun bir besin. Doğadan toplanan lezzet ve sağlık dolu bir ot olan madımak ile enfes bir makarna tarifi hazırlayabilirsiniz.

İç Anadolu’nun köklü bir tarihe sahip olan, en büyük ve en önemli şehirlerinden birinin zengin mutfağı hakkında bilgiler edindik. Bu mutfağa benzersiz bir katkı sunan Sivas ürünlerinden bazılarını da kısa bilgiler eşliğinde tanıdık. Herhalde, yazımız herkeste enfes yöresel lezzetler hazırlama iştahı uyandırmıştır. Nuh’un Ankara Makarnası Lezzet Akademisi’nden şeflerimizin hazırladığı tarif videolarını izleyerek bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Şeflerimizin hazırladığı videolardan oluşan oynatma listemize ulaşmak için tıklayın. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum yap!

İlgili İçerikler