Dört mevsim, on iki ay; onlarca farklı sebze ve meyve!

Sebze ve meyvelerin en iyisi, mevsiminde bulunur. Sağlıklı bir beslenme düzenini vazgeçilmezi olan sebze ve meyveler, ülkemizin bulunduğu konum dolayısıyla her mevsim farklılaşıyor. Zengin coğrafyamızın bize sunduğu Kasım sebze ve meyvelerine yakından bakmaya ne dersiniz?

Sonbahar ve kış aylarında soğuyan havalara alışamayan bünyeler, hastalığa da fazlasıyla açık oluyor. Böyle zamanlarda, beslenmenin önemi de fazlasıyla artıyor. Vitamin, mineral ve besleyici öğeler açısından zengin olan sebze ve meyveler, birbirinden güzel birçok farklı lezzete kapı araladığı için, bu mevsimlerin vazgeçilmezi oluyor. Kasım ayında sofralarınızdan eksik etmeyin diye sizler için üç sebze, üç de meyve seçtik.

Yer elması

Bir kök sebzesi olan yer elması, sonbahar ve kış aylarının en sağlıklı ve hafif besinlerinden biri olarak öne çıkıyor. Metabolizmayı hızlandıran, kan şekerini dengeleyen, hastalık risklerini azaltan ve bağışıklığı güçlendiren yer elması; zeytinyağı ve portakalla birleşince ortaya müthiş lezzetler çıkıyor.

Kereviz

Maydanozgiller ailesinden olan ve kökleri ve yaprakları farklı biçimlerde tüketilebilen kereviz, en çok portakallı ve zeytinyağlı hâliyle biliniyor. Bunun dışında salatası, çorbası ya da dolması yapılabilen kereviz; kalori miktarı açısından azken, besin değeri açısından oldukça zengin olma özelliğiyle tanınıyor. B ve C vitaminleri ile potasyum, sodyum, kalsiyum gibi minerallerin yanında bolca protein de içeren kereviz, usta şeflerin elinde birbirinden lezzetli hâllere bürünüyor.

Brüksel lahanası

Temizlemesi, pişirmesi, yemesi kolay bu güzel lezzet, mutfaklarımızın son yıllardaki misafirlerinden… İçerdiği A, C vitaminleri, demir ve potasyum mineralleri ve lifli yapısı ile sayesinde, diyet menülerin de canlandıran, yenileyen, güçlendiren ve doyuran bir lezzeti olarak karşımıza çıkıyor. Havaların ani soğuduğu ve hastalıkların kol gezdiği şu günlerde bağışıklık sistemini de güçlendiren Brüksel lahanası, sağlığınızı korumanıza yardımcı oluyor.

Mandalina

Kış meyvelerinin başında gelen mandalinayı anlatmaya pek gerek yok… Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı doğanın bize verdiği en güçlü savunma silahlarından biri olan bu turunçgil, ağırlıklı olarak C vitamini içeriğiyle bilinse de, A ve B vitaminlerinin birçok türünü de içeriğinde barındırıyor. Üstelik, şeker ihtiyacını doğal ve katkısız yollarla karşılamak isteyenlerin de vazgeçilmezi oluyor!

Ayva

İster tatlısını yapın, ister kompostosunu; zengin vitamin ve mineral içeriğiyle “eczane gibi meyve” olarak tanımlanan ayva da sonbahar-kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor. Sindirim, bağışıklık sistemleri ile baş ağrısı gibi birçok şikayete faydası olduğu söylenen ayva, bu aylar geldiğinde manav ve marketlerde yerini almaya başlıyor.

Bal kabağı

Yaz aylarının sütlü soğuk tatlıları, kış ayları geldiğinde yerini sıcacık, bol cevizli kabak tatlısına bırakıyor. Hem yetişkinlerin hem de çocukların tüketmesi önerilen bal kabağı da zengin antioksidan içeriğiyle bağışıklık ve sindirim sistemlerine iyi geliyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Tatlısını yapacaklara öneri: Rafine şeker yerine, tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz!

Yediğimiz şeylerin bizi biz yaptığı apaçık ortada. Sağlıklı yiyecekler seçmek ya da beslenmemize dikkat etmemek ise, bizim elimizde. Afiyet olsun!

 

Yorum yap!

İlgili İçerikler