Ağustos ayının sağlıklı, leziz ve bir o kadar da hafif meyvelerini, mevsiminde tüketmeniz için bu yazımızda bir araya getirdik.

Vişne

vişne

Güçlü bir antioksidan olan vişne, vücudumuzu toksinlerden arındırır. Kötü kolesterolü düşürür ve içeriğindeki melatonin sayesinde uyku düzenini sağlar.

Kırmızı Erik

kırmızı erik

Kırmızı erik; A, C ve B12 vitamini deposudur. Yüksek lif oranı sayesinde sindirimi düzenler. Düşük glisemik indeksiyle de kan şekerini dengeli tutar.

Böğürtlen

böğürtlen

C vitamini bakımından oldukça zengin olan böğürtlen, vücudumuz için de çok etkili bir antioksidan kaynağıdır. Kan şekeri seviyesini düzenler, yorgunluğa ve halsizliğe de iyi gelir.

Üzüm

üzüm

Astım ve kalp hastalıklarının tedavi edilmesinde yardımcı olur. Kemikleri güçlendirir, yorgunluğu azaltır ve diş çürüklerini önlemede yardımcı olur. Ayrıca beyin sağlığı üzerinde de etkili olan üzüm, Alzheimer riskini de azaltmaktadır.

İncir

incir

Mineral, vitamin ve antioksidan özellikleri bakımından zengin olan incir, içeriğindeki yüksek lif sayesinde kilo yönetimi konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini de sağlar.

Kayısı

kayısı

Mükemmel bir lif kaynağı olan kayısı, uzun süre tok kalmayı sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Solunum yolu hastalıkları ve anemi tedavisinde de kullanılan kayısı, kemik sağlığını geliştirir, kalp sağlığını korur ve görme bozukluklarını önler.

Dut

dut

Görme duyusunu geliştiren bir diğer meyve ise dut. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik ve kalp sağlığı için faydalıdır. Ayrıca ağrı kesici ve iyileştirici özelliği de bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir; Mevsiminde Yiyelim-Ağustos Sebzeleri!

Yorum yap!

İlgili İçerikler